İkinci yeni şiirinde toplumsal meseleler [Cemal Süreya, Edip Cansever ve Turgut Uyar örneği]
Social issues on the ikinci yeni poem [Cemal Sureya, Edip Cansever and Turgut Uyar examples ]
  1. Tez No: 535200
  2. Yazar: ANIL DURDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Cemal Süreya, Edip Cansever ve Turgut Uyar, İkinci Yeni olarak adlandırılan şiir akı-mının öncü ve yetkin isimlerindendir. Bu şâirler şiirlerinde derin bir hayâl ve duygu dünyasına yer verirken aynı zamanda toplumsal meselelere de sessiz kalmamış bir yönüyle şiir anlayışları ekseninde bu meseleleri ifade etmişlerdir. Bu şairlerin, ele aldıkları konular in-celenirken temel prensibimiz, toplumsal meselelerin siyasî ve fikrî olarak tarihsel çerçevede ve tarih determinizmi altında şiirlere nasıl ve ne şekilde yansıdığını ortaya çıkarmak olmuş-tur. Toplumsal meseleler hakkında çalışma yaparken, örnek alınan şâirlerin dünyaya ve olaylara bakış açıları ortaya konmak istenmiştir. Toplumsal, siyasal, ekonomik, insanî ve evrensel meselelerin şiirde ne şekilde yer aldığı eleştirel bir gözle irdelenerek şâirlerin bi-linçaltında yer alan sorunlar farklı bir bakış açısıyla sunulmaya çalışılmıştır Böylece Cemal Süreya'nın, Edip Cansever'in ve Turgut Uyar'ın şiirleri anlamsal derinliklerden ve disiplinler arası ilişkilerden faydalanılarak farklı bir bakış açısıyla incelenmiş ve çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cemal Süreya, Edip Cansever and Turgut Uyar are the competent and pioneer poets of the İkinci Yeni poetry movement. These poets while using great and deep imagination, and fever in their poems, they haven't ignored social affairs and expressed this issues in their poetry style. While analyzing themes that are used in poems by these poets, our basic prin-ciple is finding out how these politic and ideological social issues have been handled and how these issues affect this movement in the frame of the history and history determination. While studying on social issues, we have aimed of showing İkinci Yeni poetry move-ment poets' perspective about world and soacial affairs. We have analyzed with a critical eye and tried to find out a different perspective for revealing how these poets' handle and use social, political, economical, humanitarian and universal affairs in their minds and wri-ting styles. By this way, the poems of Cemal Süreya, Edip Cansever and Turgut Uyar have been rewieved and analysed in a different manner by using semantic sophistication and interdisciplinary relationship.