Kağıt heykel
- Tez No: 53527
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜMTAZ IŞINGÖR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET“Bir parça kağıt asla bir kağıt parçası değildir.”sözüyle başlayan bu çalışmada; Kağıdın tarihinden başlanıyor ve kağıdın nasıl ve kimler tarafından bulunduğu, Orta Asya ve Avrupa'ya yayılış sebebi ile kağıdın nasıl yapıldığını anlatan örnekti açıklamalarla 1. Bölüm tamamlanıyor. 2. Bölümde çeşitli kağıt teknikleri, bitki kağıtları, kağıdın heykel elemanı haline dönüşümü anlatılıyor. Günlük kağıtlar ( gazeteler, kitaplar, ilanlar, biletler v.b.) sanat objelerinin içinde önemli bir yer tutuyorlar. Bu serüven 1912Jlerde kolajla hareketleniyor ve günümüzde kağıt heykel ve kağıt sanatı olarak sürüyor. Sanat için önemli bir araç haline gelen kağıdın, üç boyutlu harekete yönelişi ile devam eden 3. Bölüm, kolajla başlıyor. Kağıdın Bauhous eğitiminde üç boyutlu form olmaya başlamasıyla devam ediyor. Kağıt heykel ve onu destekleyen üç boyutlu sanat elemanlarının yer aldığı 4. Bölüm'de uygulamalı örneklerle gösterilen çalışmalar, kağıt ve iletişimi anlatıyor, 5. Bölüm'de ise; kağıt kalıp teknikleri ve bu teknikle çalışmalar yapan sanatçılardan örnekler veriliyor. 1986'dan bu yana düzenlenen Kağıt Bienalleri ile ilgili açıklamayla çalışma tamamlanıyor.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work has been prepered on the basis of an idea of“paper piece is never an ordinary piece of paper”. In Chapter 1, the history of paper; When, how and by whom the paper was invented and its expansion to Central Asia and Europe is covered with some illustrated examples. In Chapter 2, several paper making techniques ie. plant paper (washi, kozo) and recycled paper are covered with pictures. Daily used papers (newspapers, books, bulletins, advertisements, tickets etc.) play an important role in art. The involvement of daily papers in art started in 1912 with paperscolle and then continued with paper sculpture and paper making art. Paper sculpture was first taught as a lecture in Bauhous. In Chapter 3, starts with papiers code and then continues with the inclination of paper, an important medium in art, to three dimensional movement. In Chapter 4, paper works with illustrated examples, paper and communication are covered together with paper sculpture and its supporting three dimensional art objects. In Chapter 5, paper working tecniques and their artists shown. Finally, this study was completed with an article about Paper Art Biennale, taken place since 1986. vn