Larenks kanserinde toll like reseptör 2,3,4 gen ekspresyonunun tümör invazyonuna etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of toll like receptor 2,3,4 gene expression on tumor invasion in laryngeal cancer
- Tez No: 535314
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, son yıllardaki tüm gelişmelere rağmen sağ kalım oranlarında artış olmayan hastalıklardan biri olan larenks kanserlerinde, Toll-like reseptör 2,3,4 genleri ekspresyonunun araştırılması ve hastalığın klinikopatolojik özellikleri ile olan ilişkilerin ortaya konmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2016-2018 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda larenks skuamöz hücreli karsinomu nedeniyle açık cerrahi yöntemle total ve parsiyel larenjektomi yapılan 50 hasta üzerinde retrospektif olarak yapılmıştır. Hastaların normal doku ve tümör doku örneklerinde gerçek zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu ile Toll-like reseptör 2,3,4 ekspresyon değerleri ölçülmüştür. Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi Tarafından Desteklenmiştir. Proje numarası: 27974, proje kodu: TTU-2018-27974'tür. Bulgular: Hastaların yaşları 34 ile 84 arasında değişmekte olup ortalama 60,56±9,67'dir. Hastaların 47'si (%94) erkek; 3'ü (%6) kadındır.50 hasta incelendiğinde 2˄∆∆CTdeğeri TLR-2 geni için; normal dokularda 1, tümörlü dokuda 0,1±0,1, TLR-3 için; normal dokuda 1, tümörlü dokuda 0, TLR-4 için; normal doku 1, tümörlü doku 1±1olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the expression of the Toll-like receptor 2,3,4 genes in laryngeal cancers, one of the diseases with no increase in survival rates despite all the recent developments, and to reveal the relationship with the clinicopathologic features of the disease. Material and Method: This study was retrospectively performed on 50 patients who underwent total and partial laryngectomy by open surgical technique for laryngeal squamous cell carcinoma of the Otorhinolaryngology Department of Cerrahpasa Medical Faculty between 2016-2018. Toll-like receptor 2,3,4 expression levels were measured in normal tissue and tumor tissue samples of patients by Real-time Polymerase Chain Reaction. This study was supported by Istanbul University Scientific Research Projects Coordination Unit. Project number: 27974, project code: TTU-2018-27974. Results: The ages of the patients ranged from 34 to 84, with a mean of 60.56 ± 9.67. Forty-seven (94%) of the patients were male; 3 (6%) were females. When 50 patients were examined, for the TLR-2 gene of 2^ΔΔCT; 1 for normal tissues, 0,1 ± 0,1 for tumorous tissue, for TLR-3; 1 for normal tissue ,0 for tumorous tissue , for TLR-4;1 for normal tissue , 1 ± 1 for tumorous tissue.