Kapak koruyucu aort kök replasmanı ile kapak koruyucu olmayan aort kök replasmanı operasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of valve sparing aortic root replacement and non valve sparing aortic root replacement operations
- Tez No: 535315
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ GÖKSEDEF
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada aort diseksiyonu, asendan aort anevrizması ve aort kök anevrizması tanısı olan hastalarda kapak koruyucu aort kök replasmanı ve kapak koruyucu olmayan aort kök replasmanı operasyonlarının postoperatif erken, orta ve geç dönem sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya Nisan 2007- Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda asendan aort anevrizması ve aort diseksiyonu nedeni ile aynı cerrahi ekip tarafından aort kök replasmanı yapılan 15-84 yaş aralığında toplam 106 hasta dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif tomografik verileri ile ekokardiyografik verileri ve postoperatif rutin kontrollerinde yapılan ekokardiyografik verileri, reoperasyon oranları ve ameliyat komplikasyonları retrospektif olarak incelenmiştir. David operasyonu yapılan gruptaki 30 hastanın 4'ünde aort yetmezliği nedeni ile reoperasyon gerekirken, Bentall operasyonu yapılan grupta ise 77 hastanın 2'sinde aort kök apsesi nedeni ile reoperasyon gerekmiştir. Sonuç olarak aort diseksiyonu ve asendan aort anevrizması tanısı olan hastalarda kapak koruyucu aort kök replasmanı ve kapak koruyucu olmayan aort kök replasmanı operasyonları başarıyla uygulanmaktadır. Kapak koruyucu tekniklerde, kapak koruyucu olmayan aort kök replasmanı tekniğine göre reoperasyon ihtimalinin yüksek olduğu görüşündeyiz. . Kapak koruyucu olmayan aort kök replasmanında ise kapak koruyucu tekniklere göre varfarine bağlı komplikasyon gelişme ihtimalinin yüksek olduğundan bu sorunun yaşlı hastalarda biyoprotez kapak kullanılarak yapılan biyobentall operasyonu ile aşılacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to comparing valve sparing aortic root replacement and non-valve sparing aortic root replacement operations postoperative early, midterm and late term results of patients who diagnosed with aortic dissection, ascending aortic aneurysm and aortic root aneurysm. 106 patients who at the age of between 15-84 years, that diagnozed with aortic dissection and ascendan aortic aneurysm and operated by same surgical team were referred to the study from April 2007 to April 2018 to Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Cardiovascular Surgery Departement. Preoperative tomographic datas, echocardiographic datas and postoperative routine controlled echocardiographic datas, reoperation rates and complications of surgical prosedures researched retrospectively. Reoperation in David operation group cause of aortic insufficiency was required in 4 of 30 patients and reoperation in Bentall operation group was required in 2 of 77 patients cause of aortic root infection. As a result; valve sparing aortic root replacement operations and non valve sparing aortic root replacement operations have been successfully performed in patients with aortic dissection and ascending aortic aneurysm. Our opinion is reoperation rate of valve sparing techniques is higher than non-valve sparing techniques. There is high probabilty of complication due to warfarin at non-valve sparing prosedures to valve sparing prosedures and this problem is considered to be overcome by biobentall operation using bioprosthetic valve in elderly patients.