TAU leptonun elektromanyetik özelliklerinin yüksek enerjili hızlandırıcılarda incelenmesi
Investi̇gati̇on of electromagneti̇c properti̇es of TAU lepton at the high energy accelerators
- Tez No: 535341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER BİLLUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, önerilen foton indüklü reaksiyonlar ile tau leptonun anomal elektromanyetik dipol momentlerine fenomenolojik olarak getirilebilecek duyarlılık limitleri incelenmiştir. İlk olarak, Kompakt Doğrusal Çarpıştırıcısı'nda (CLIC) elektron-foton çarpışmalarında tek tau lepton üretimi için belirli süreçler incelenmiştir. Daha sonra tau leptonun anomal elektromanyetik dipol momentlerinin duyarlılık limitleri Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda (LHC) yarı gerçek foton reaksiyonları için önerilen süreç ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phenomenological sensitivity limits on anomalous electromagnetic dipole moments of the tau lepton with proposed photon induced reactions were investigated. Firstly, single tau lepton production is searched for the specific process at the Compact Linear Collider (CLIC). Then, the sensitivity limits on the anomalous electromagnetic dipole moments of the tau lepton were examined with the single tau lepton production process in quasi-real photon reactions at the Large Hadron Collider (LHC).