Tabanına ayrık ısı kaynakları yerleştirilmiş dikdörtgen kesitli yatay bir kanalda karma taşınım ile ısı transferinin incelenmesi
Investigation of mixed convection heat transfer in a rectangular horizontal channel with discrete heat sources placed on the base
- Tez No: 535360
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada alt yüzeyinde ayrık ısıtıcılar bulunan yatay bir kanal içerisindeki karma taşınımla ısı transferi deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, karma taşınımda kanal boyunca azalan soğutma performansının artırılmasıdır. Bu çalışmada, ısı kaynakları arasındaki mesafenin, farklı ısıl güç oranlarının ve Reynolds sayısının, ısı transferi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmalarda hem gömülü hem de çıkıntılı ısı kaynakları kullanılmıştır. Çalışmalar, Grashof sayısının 1.15E7, 1.34E7, 1.53E7 değerlerinde ve Reynolds sayısının ise 792 ile 3962 değerleri arasında gerçekleştirilmiştir. Yüzeyler arası ışınımla ısı transferi dikkate alınmıştır. Deneysel çalışma süresince hız ve sıcaklık ölçümleri alınmış olup akış görüntüleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sayısal çalışmalarda, ANSYS Fluent (v.15) yazılımı kullanılmıştır. Çalışmalar sonucunda, ısı kaynakları arasındaki mesafenin ve Reynolds sayısının artışıyla sistemin genel soğutma performansının arttığı görülmüştür. Ayrıca kanal girişinden itibaren giderek azalan ısıl yoğunluğun soğutma performansını artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mixed convection heat transfer in a horizontal channel with discrete heat sources is investigated experimentally and numerically. The aim of the study is to enhance cooling performance in mixed convection through the channel. In this study, the effects of distance between heat sources, heat dissipation ratio and Reynolds number on heat transfer are investigated. In the studies, flush mounted and protruding heat sources have been used. The studies are carried out for modified Grashof numbers of 1.15E7, 1.34E7, 1.53E7 and Reynolds numbers between 792 and 3962. Radiative heat transfer between the surfaces is considered. Velocities and temperatures are measured, and flow visualization studies are carried out in the experimental study. Numerical computations are performed with ANSYS Fluent (v.15) software. The results obtained the study have shown that the distance between heat sources, the use of different heat dissipation and Reynolds number affect the cooling performance. As a result of the studies, it is observed that the increase in the distance between heat sources and Reynolds number increases the global cooling performance of the system. In addition to the decreasing thermal density from entrance increases the cooling performance.