El bileği eklemi propriyosepsiyon ölçümü için kullanılan üç farklı yöntemin geçerliğinin ve güvenirliğinin karşılaştırılması
Comparison of the validity and reliability of three different methods used for wrist proprioception measurement
  1. Tez No: 535361
  2. Yazar: BARIŞ SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERAN OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; el bileği eklemi propriyosepsiyon ölçümünde kullanılan gonyometre, inklinometre ve eklem pozisyon hissi gonyometresi (EPHG) yöntemlerinin geçerliklerini ve güvenirliklerini karşılaştırmaktır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya, 19-31 yaşları arasında, toplam 32 gönüllü sağlıklı katılımcı (64 el bileği) (Yaş; 23,2 ± 3,84) dahil edildi. Propriyosepsiyon için aktif eklem pozisyon hissi (EPH) değerlendirildi. Öncelikle katılımcılara üç kez hedef açı öğretildi ve daha sonra katılımcılardan bu açıyı 3 kez bulmaları istendi. Hedef açı ile getirilen açı arasındaki hata miktarı aktif EPH'nin doğruluğunu tanımlamak için kullanıldı. Gonyometre, inklinometre ve EPHG değerlendirmeleri için aynı protokol uygulandı. Test tekrar test güvenirliğine bakmak amacıyla aynı ölçümler 7 gün sonra tekrar edildi. İstatistiksel analiz SPSS 22 yazılımı kullanılarak yapıldı. Geçerlik analizi Spearmen testi, test tekrar test sonuçları Intraclass Correlation Coefficient (ICC) testi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of our study was to compare the validity and reliability of the goniometer, inclinometer and joint position sense goniometer (JPSG) methods used in measuring wrist proprioception. Method: 32 volunteer healthy participants (64 wrists) (Age: 23,2 ± 3,84) between the ages of 19-31 were included in the study. Active joint position sense (JPS) was assessed to evaluate proprioception sense. Firstly, the target angle was taught to participants three times before joint position sense evaluation and then the patient was asked to find this angle for three times. The amount of error between the target angle and the angle that was found by the participant was used to define the correctness of the active joint position sense. The same protocol was applied for goniometer, inclinometer and JPSG evaluations. These assessments were repeated 7 days after to exam the test-retest reliability. Statistical analysis was performed by using SPSS 22 software. Spearman's Correlation Coefficient was used for validity analysis and Intraclass Correlation Coefficient (ICC) was used for the test-retest reliability analysis.