Adolesan dişi sıçanlarda izotretinoinin oosit maturasyonu üzerine etkisi
The effect of isotretinoin on oocyte maturation in adolescent female rats
- Tez No: 535374
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÖZOĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ergenlik sivilcesi olarak bilinen ve kronik dermatozlardan biri olan Akne Vulgaris, pilosebase ünitenin iltihabi hastalığı olup tüm ırklarda ve iki cinsiyette eşit oranda görülmektedir. A vitamini türevi retinoidlerin sentetik üyelerinden olan izotretinoin, 20 yılı aşkın süredir orta ve şiddetli AV tedavisinde kullanılmaktadır. Literatürde iso'nun birçok yan etkisi olduğu bilinmekle birlikte, infertiliteye neden olduğunu iddia eden az sayıda çalışma bulunmaktadır. Ancak bu çalışmaların incelenen parametreleri klinikte yanıt bekleyen sorulara cevap verebilecek düzeyde değildir. Bu çalışmada iso uygulaması ve oosit maturasyonu arasındaki ilişki ile ilgili az sayıda bulunan literatür verilerine katkı sağlamayı hedefledik ve litaratüre uygun olarak planlanan iso uygulamasının dişi sıçan gonadlarındaki oosit maturasyonu üzerine olası toksik etkilerini histokimyasal (periyodik asit-Schiff) ve immünohistokimyasal (GDF-9 ve BMP-15) olarak inceledik. 32 adet adolesan dişi sıçan her birinde 8 denek olacak şekilde 4 gruba ayrıldı: kontrol grubu, susam yağı (çözücü) grubu, düşük doz grubu ve yüksek doz grubu. Çalışmamızın sonunda izotretinoinin düşük doz uygulamasının primordiyal ve primer folliküllerde yer alan kumulus-oosit kompleksinde hasar belirtilerinin ilk sinyallerini oluşturduğu gözlenmiştir. Histolojik ve moleküler sonuçlarla ortaya konan bu bulgu, yüksek doz uygulamasında ise daha ileri olarak sergilenmiştir ve folliküllerin ileri farklanmasının multilaminar primer follikülde bloke edildiği, kumulus oosit komplekslerinin sekonder follikül aşamasından itibaren atretik follikülden çok dejeneratif bulgular sergilediği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Akne Vulgaris, İzotretinoin, Oosit maturasyonu, BMP-15, GDF-9
Özet (Çeviri)
Acne Vulgaris, one of the chronic dermatoses known as adolescent acne, is an inflammatory disease of the pilosebaceous unit that is seen equally in all races and genders. Isotretinoin, a synthetic member of vitamin A-derived retinoids, is used in moderate and severe AV treatment for more than 20 years. Although there are many side effects of iso in the literature, there are few studies claiming that iso causes infertility. However, the examined parameters of these studies are not sufficient to respond to clinically relevant questions. In this study, we aimed to contribute to a small number of literature data on the relationship between iso administration and oocyte maturation and investigated the possible toxic effects of iso administration, which planned according to the literature, on oocyte maturation in female rat gonads by histochemical (periodic acid-Schiff) and immunohistochemical (GDF-9 and BMP -15). 32 adolescent female rats were divided into 4 groups as 8 subjects in each group: control group, sesame oil (solvent) group, low dose group and high dose group. At the end of our study, it was observed that low doses of isotretinoin constitute the first signals of damage signs in the cumulus-oocyte complex in primordial and primary follicles. This finding, revealed by histological and molecular results, was further demonstrated in high-dose administration and it has been determined that the advanced differentiation of the follicles is blocked in the multilaminar primer follicle and cumulus-oocyte complexes have been found to be degenerative rather than atretic follicular since the second follicle stage. Key Words : Acne Vulgaris, Isotretinoin, Oocyte maturation, GDF-9, BMP-15