Sürdürülebilir kentsel çevreler konusunda geliştirilen yaklaşımlarda kent peyzajı
Urban landscape in approaches developed on sustainable urban environments
  1. Tez No: 535395
  2. Yazar: BETÜL YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Mekan Organizasyonu ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzün en önemli şehircilik konusu kentlerin sağlıklı, verimli ve etkin enerji kullanabilen yerleşmeler olarak çevreci yaklaşımlar ışığında yeniden düzenlenmesidir. İklim değişikliği, doğal kaynakların hızlı tüketimi, susuzluk, küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi sorunlar sağlıklı bir çevre için çözüm stratejileri üretmeyi gerektirmektedir. Bu konuda uluslararası alanda birçok çalışma yapılmaktadır. Tüm bu kapsamda sürdürülebilirlik, enerji verimliliği, yaşam kalitesi konuları yapı ölçeğinden kent ölçeğine kadar çeşitli akımlara konu olmaktadır. Yüksek lisans tezi çalışması sırasında kent peyzajının; kentlerin doğal ve tarihi peyzaj bileşenlerinin -sosyal ve kültürel özelliklerinin ışığında- sürdürülebilir kentsel tasarım yaklaşımlarındaki önemi, gerekliliği ve gerektirdiklerinin saptanması ve bu konuda çözüm odaklı yaklaşımlar araştırılmış, kentlerde nüfus ve kentleşme baskısının kaldırılabilmesi, yaşanabilir kentlerin devamlılığının sağlanabilmesi için gelişen yeni planlama yaklaşımları incelenmiştir. Tezde; bu girişimlerin olumlu etkileri ile bunların kentsel çevre için geliştirilen stratejilere entegre edilmesi ve bütüncül öneriler geliştirilmiştir. Bu kapsamda, kentsel peyzaj tanımı yapılarak sürdürülebilir kentlerin gerektirdiği sürdürülebilir kentsel yaklaşımların çıkış sebebi ve kentlerin başlıca sorunu olan iklim değişikliği, nüfus ve çevre konuları ele alınmıştır. Bu yaklaşımlar çalışmada doku ölçeğinde ve kent ölçeğinde incelenmekte, kentsel peyzajın sürdürülebilirliğinin sağlanması konusunda; kentsel peyzajın önemi ile kentte sürdürülebilirlik ve peyzaj ilişkisi irdelenmekte, problemler, eksiklikler, ilişkiler belirtilmekte, devamında kent ölçeğinde yapılabileceklere değinilmektedir. Öğrenilenler; Ankara kentinin gelişim sürecinde sürdürülebilirlik bağlamında öngörülen belirli bazı göstergelerle incelenmekte, özellikle Ankara'nın yeşil alan sisteminin mevcut durumu, planlarla gelişimi -bu doğrultuda- ele alınarak kritik edilmektedir. Çıkarımlar; sürdürülebilirliğin sağlanmasında elde edilen bulgular ile yorumlanmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the most prominent subject in city planning is the rearrangement of settlements to render them healthy, efficient and energy-effective. Issues like climate change, global warming, drought, pollution and rapid consumption of natural resources necessitate the creation of resolutions for a healthy environment. This topic continues to be explored on international level as well. In this respect, sustainability, efficient energy consumption and quality of life are the subject matters of various trends on micro and macro levels. Throughout the study, the importance and necessity of sustainable urban design together with its prerequisites and resolutions pertaining to urban landscape are explored by taking urban history and the socio-cultural realities of natural landscape components into consideration. In addition, new approaches in urban design aiming to relieve population and urbanization pressure and maintain habitability of urban landscapes are analyzed in this thesis. This work provides holistic suggestions to the positive outcomes of these initiatives and their integration to the urban landscape strategies. In this respect, after the definition of urban landscape, issues pertaining to climate change, population and environment which led to the conception of sustainable urban approaches that are required by sustainable urban landscapes are assessed. These approaches are analyzed on urban scale, while the relations between urban sustainability and landscape examined. Moreover, issues, deficiencies and relations pertaining to said approaches are identified and certain suggestions to resolve these issues on the city level are provided. What is learned is investigated through the development process of the city of Ankara with certain indicators proposed in the context of sustainability, and the current situation of Ankara's green system is critically analyzed by considering its development with plans. Conclusions are drawn with the interpretation of findings regarding the maintenance of sustainability.