Türkiye'deki kilise ve külliye yapılarının okunması
Legibility of the church and the complex structures in Turkey
- Tez No: 535403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Toplumsal bir varlık olan insan yaşamını da bu şekilde toplumla beraber sürdürmektedir. Toplum, birlikteliğin ifadesidir ve bu birlikteliğin kendisini koruyarak sürdürmesi de iletişime bağlıdır. Etrafımızı saran yapılı çevre de iletişimin içerisinde bulunmaktadır. Çünkü çevremizde bulunan yapılar, bizlere birtakım mesajlar vererek iletişim kurmaktadır. Yapının iletişimi ise, yapının sahip olduğu mekânlarıyla gerçekleşmektedir. Mekânı anlamlı kılan da insanlardır. İnsan, mekânı deneyimleyerek ve temasta bulunarak ortaya birtakım yeni anlamlar çıkarmaktadır. Bu anlamlar; yapının işlevinden tamamen kopuk olmamakla birlikte, yapının sahip olduğu karaktere bağlıdır. Karakter bir davranış biçimini ortaya koyan kavram olarak tanımlanabilir ve karakteri oluşturan birçok unsur bulunmaktadır. Yapının sahip olduğu karakter de kullanıcının üzerinde bir etkiye sebep olarak, tutum ve davranışlarında değişiklikler oluşturmaktadır. Bu değişiklikler, yapının karakterini oluşturan mimari yapısıyla ortaya çıkmaktadır. Mimari karakter de kullanıcının yapısıyla iletişimine yön veren baş etkendir. Yapılan tez çalışması; toplumun ortak yaşam alanlarından seçilmiş ve belirli bir karaktere sahip olan kilise ve külliyeler üzerinde olmuştur. İnsanlar üzerinde çeşitli etkiler oluşturan bu yapı gruplarının, karakterlerindeki hangi mimari özelliklerin kullanıcılarında etki oluşturduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This is the social life of the human being as a social being. Society is the manifestation of being together and maintaining this togetherness depends on communication. The built environment that surrounds us is also in communication. Because the structures that are around us communicate by giving some messages to us. The communication of the building is take place by the spaces that the building has. People are also making the place meaningful. Man experiences a new meaning by experiencing and interacting with space. These meanings; is not completely disconnected from the function of the structure, but depends on the character of the structure. The character can be described as a concept that reveals a form of behavior and there are many elements forming character. The character possessed by the craft also creates changes in attitudes and behaviors, causing an effect on the user. These changes arise from the architectural structure that makes up the character of the building. The architectural character also influences the communication with the structure of the user. Thesis study; It has been on the churches and the complexes that have been chosen from the common living spaces of the society and have a certain character. It has been investigated which architectural characteristics of the building groups which have various effects on the people have an effect on the users.