Çubuk haddehanesi tav fırınında enerji etüdü ve optimizasyonu
An energy audit and optimization in bar mill annealing furnace
- Tez No: 535431
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüz rekabetçi koşulları ve artan enerji fiyatları nedeniyle bir işletmenin tükettiği enerjiyi etkin kullanabilmesi, ancak zamanında yatırım yaparak teknolojinin güncelleştirilmesi, işletme şartlarının optimizasyonu ve sürekli kontrolü sonucunda yapabilecek tasarruflar ile mümkündür. Bu doğrultuda Çubuk Haddehanesi yetkilileri işletme sahasında olası kayıpları tespit etmek ve enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik olarak bu çalışmayı başlatmıştır. Çubuk Haddehanesinde tav fırınında yüzey izolasyon kontrolleri, tav fırını baca gazı ve tav fırını soğutma suyunda, kompresörlerde, basınçlı hava hatlarında, pompalarda ve tav fırını yakma hava fanında ve hidrolik motorlarda ölçümler yapılmış ve ölçüm sonuçları değerlendirilmiştir. Ölçüm çalışmalarında her bir ekipman ve hat ayrı ayrı incelenerek, gerekli hesaplamalar yapılmıştır. Tespit edilen, kayba neden olan noktalar, bu noktalardan ne kadar kayıp gerçekleştiği ve bu kaybın telafisi için gerekli yatırım ihtiyaçları ve fiyat bilgileri konusunda önerilerde bulunulmuştur. Fabrikada yapılan çalışmalar ışığında; Toplam 1.767.120,04 kWh/yıl enerji tasarrufu, 441.780,01 ₺/yıl tasarruf sağlamak mümkün görünmektedir. Toplam yatırım maliyeti ise 558.500,85 ₺'dir. Tüm uygulama planlarının ortalama geri ödeme süresi: 1,26 yıl'dır. İyileştirmelerden sonra, CO2 salınımı; 1.030,23 ton/yıl azaltılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to today's competitive conditions and rising energy prices, the efficient use of energy consumed by facilities is only possible with the savings that can be made by investing in time, updating the technology, optimizing operating conditions and constantly controlling. In this direction, The Bar Rolling Mill authorities have started this work in order to detect possible losses on the site and to increase energy efficiency. Measurements and evaluation of the results were made on the surface insulation inspections in annealing furnace, annealing furnace flue gas and annealing furnace cooling water, compressors, compressed air lines, pumps and annealing furnace burning air fan and hydraulic motors in Bar Mill. In the measurement studies, each equipment and line were examined separately and necessary calculations were done. Some suggestions were made on determined points which cause losses, how much loss is realized through these points and necessary investments to compensate for this losses, price information. In the light of the works carried out in the factory; It is possible to save a total of 1,767,120.04 kWh / year energy and 441,780.01 ₺ / year saving of money. Total investment cost is 558,500.85 ₺. The average return on inverstment (ROI) for all application plans is 1.26 years. After all these improvements, CO2 emission values will be reduced to 1030,23 tons per year.