Examining the predictive roles of cyber victimization, gender, revenge, and empathy on cyber bullying perpetration
Siber mağduriyet, cinsiyet, intikam ve empati değişkenlerinin siber zorbalığı yordayıcı rollerinin incelenmesi
  1. Tez No: 535449
  2. Yazar: GİZEM ÇOKLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDUR BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma siber mağduriyet, inkitam, cinsiyet, duygusal empati ve bilişsel empati değişkenlerinin siber zorbalık davranışını yordayıp yordamadığını araştırmaktadır. Örneklem üniversite öğrencileri arasından seçilmiş ve 852 (460 Kadın, 392 Erkek) kişi araştırmaya katılmıştır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Temel Empati Ölçeği, İntikam Ölçeği ve Üniversite Öğrencileri için Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Bu çalışmanın araştırma deseni nicel korrelasyondur ve araştırma sorusunu incelemek için hiyerarşik çoklu regresyon kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre erkekler kadınlara oranla daha çok siber zorbalık yapmaktadırlar. Ayrıca siber mağduriyet, intikam ve cinsiyet siber zorbalığı pozitif yönde yordamaktadır. Fakat bilişsel ve duygusal empati ile siber zorbalık davranışı arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyet ve siber mağduriyet, cinsiyet ve intikam ve cinsiyet ve bilişsel empati etkileşimleri siber zorbalık davranışını pozitif yönde yordarken, cinsiyet ve duygusal empatinin etkileşimi siber zorbalık davranışını negatif yönde etkilemiştir. Ayrıca siber mağduriyet ve duygusal empati, siber mağduriyet ve bilişsel empati etkileşimleri siber zorbalığı negatif yönde yordarken, siber mağduriyet ve intikam etkileşimi siber zorbalığı pozitif yönde yordamıştır. Sonuç olarak erkek olmak, intikam duygusuna sahip olmak, düşük empati düzeyine sahip olmak ve siber mağdur olmak bir arada siber zorbalık davranışını yordamıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether gender, cyberbullying victimization, revenge, emotional empathy and cognitive empathy are possible predictors of cyberbullying perpetration. Sample was selected among university students and 852 (460 female, 392 male) participants responded to the study survey. In this study, the survey included a Demographic Information Form, Basic Empathy Scale (BES), The Vengeance Scale (VS), and The Revised Cyber Bullying Inventory for University Students. Research design of this study was quantitative correlational design and hierarchical multiple regression was utilized to examine the research question. According to results, males were cyber bullying perpetrator more than females. Also, the results showed that while cyber victimization, revenge and gender were positively correlated, emotional and cognitive empathy were negatively related to cyber bullying perpetration. Furthermore, interaction terms which are gender and cyber victimization, gender and revenge, gender and cognitive empathy were positively predicted, gender and emotional empathy interaction negatively predicted the cyber bullying perpetration. Also, cyber victimization and emotional empathy, cyber victimization and cognitive empathy interactions were negatively predicted the cyber bullying perpetration. However, cyber victimization and revenge interaction was positively predicted the cyber bullying. Moreover, results showed that being male, having revenge feelings, low level empathy and experiences of cyber victimization predicted cyber bullying perpetration.