Spor salonlarının afet lojistiği uygulamalarına uygunluğu araştırması: Yalova ili örneği
Surveys of sport facilities for disaster logistics applications: Yalova province case
- Tez No: 535451
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye bir deprem ülkesidir. Ülke topraklarının %66'sı birinci dereceden deprem bölgesi içinde yer alır. Yalova ili de birinci dereceden deprem bölgesinde yer alan bir kentlerden bir tanesidir. Öyle ki, kent 1999 Marmara depreminde İzmit ve Sakarya ile beraber en fazla can ve mal kaybı yaşanan kentlerdendir. Bu çalışmada,afet yönetimi uygulamalarında önemli bir yer tutan afet lojistiği kavramına ve özelinde depolama proseslerine değinilmiştir. Afet sonrası iyileştirme çalışmalarında son derece kritik bir öneme sahip olan depolama faaliyetlerinde etkin ve verimli bir biçimde yararlanılabilecek spor salonları incelenmiştir. Çalışmada öncelikle söz konusu spor tesisleri belirlenmiş daha sonra bu spor salonları uygunluk açısından sayısal analizlerle mukayese edilmişlerdir. Daha önce uygunluk kriteri olarak tespit edilen sekiz adet değişken vardır. Bunlar; ortamdaki nem, depo giriş – çıkış kolaylığı, sel – su basması riski, ulaşım kolaylığı, sağlamlık, hacim, coğrafi konum ve güvenlik faktörleridir. Sayısal ağırlıklandırma yöntemiyle birbirleriyle mukayese edilen spor salonları, sonrasında bir diğer sayısal yöntem olan ve hem iş dünyasında hem de akademik alanda sıkça başvurulan analitik hiyerarşi prosesi (AHP) ile tekrar karşılaştırılmıştır. AHP Yöntemi; amaçların, kriterlerin, alt kriterlerin ve alternatiflerin oluşturduğu çok seviyeli hiyerarşik bir yapı kullanmaktadır. Bu yapıda ikili karşılaştırmalar sayesinde her bir karar kriterinin önem ağırlığı elde edilmekte ve her bir alternatifin her bir kriter karşısındaki performansı değerlendirilmektedir. 1986'da Saaty tarafından ilk olarak çalışılmış olan bu metodungünümüzde yer seçiminden otomotiv seçimine birçok farklı alanda ve farklı amaca yönelik olarak kullanılmakta olduğu bilinmektedir. (Arslan, 2017) Çalışma sonucunda elde edilen bulgular T.C. İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı ve T.C. Yalova AFAD Müdürlüğü ile paylaşılmıştır ve bu çalışmadan elde edilen sonuçların Yalova Afet Müdahale Planı'na (TAMP – Yalova) işlenerek, olası bir afet sonrası ihtiyaç duyulacak afet lojistiği faaliyetlerine yardımcı olacağı da öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is earthquake country. 66% of the territory of the country is located in the earthquake zone first degree. Yalova province is also one of the cities in the first earthquake zone. So much so that,in the 1999 Marmara earthquake, the city had highest loss of life and property,with the cities of Izmit and Sakarya. In this study, the concept of disaster logistics, which has an important place in the disaster management practices, and in particular the storage processes are mentioned. Sports halls that can be used effectively and efficiently in storage activities that have an extremely critical prescription in post-disaster recovery work have been examined. In the study, firstly the sports facilities were determined and then these sports halls were compared with each other with numerical analyzes in terms of suitability. There are eight variables that were previously identified as eligibility criteria. These; moisture in the environment, ease of warehouse entry and exit, flood - water risk, ease of access, durability, capacity, geographical location and safety factors. The gymnasiums compared with each other by the digital weighting method then compared again with the analytical hierarchy process (AHP), which is another numerical method which is frequently used both in the business world and in the academic field. AHP Method; level hierarchical structure of goals, criteria, sub-criteria and alternatives. In this structure, the importance of each decision criterion is gained through binary comparisons and the performance of each alternative against each criterion is evaluated. This method, which was first worked by Saaty in 1986, is now known to be used for many different areas and for different purposes from location selection to automotive selection. (Arslan, 2017) Findings obtained at the end of the study shared with R.T.Ministry of Interior AFAD Presidency and R.T. Yalova AFAD Directorate and it is foreseen that the results obtained with this work will be processed in the Yalova Disaster Response Plan (TAMP - Yalova) to assist in the activities of the disaster logistics needed after a possible disaster.