Futbol taraftarlarının etkinlik kalitesine yönelik beklentilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of football spectators' expectations about event quality
- Tez No: 535458
- Danışmanlar: DOÇ. ZAFER ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hizmet çeşitliliği ve rekabet açısından oldukça karmaşıklaşan pazar içinde seyir sporlarında etkinlik kalitesinin arttırılması, spor kulüpleri için önemli bir konu haline gelmiştir. Dolayısıyla spor kulüpleri, etkinlik kalitesini arttırmak için seyircilerin beklentilerini sürekli ölçmek ve değerlendirmek zorundadır. Bu noktadan hareketle eldeki araştırmanın amacı, futbol kulüpleri tarafından stadyumlarda gerçekleştirilen bir etkinlik olarak kabul edilen futbol maçlarının kalitesine yönelik seyirci beklentilerini belirlemektir.Nitel araştırma modelinin kullanıldığı araştırmada, katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Süper Lig'de son iki sezonda en az 2 kez maça gitmiş ve en az 3 farklı stadyumda maç izlemiş 26 seyirci bu araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış ve veriler nitel araştırma yöntemlerinden bire bir görüşme ve odak grup görüşme yöntemleriyle toplanmıştır. Görüşmeler ses ve görüntü kaydedici araçlarla kayıt altına alınmış ve bu kayıtlardan hareketle yazılı doküman haline getirilmiştir. Elde edilen yazılı dokümanların çözümlenmesinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada ulaşım, tasarım, oturak, skorbord, alan dağılımı, büfe, temizlik, etkileşim, gösteri, bilgilendirme, müsabaka zamanı, oyun kalitesi ve sonuç gibi on üç kategori ve bu kategorilerle ilişkili alt kategoriler belirlenmiştir. Bu bulgular genel anlamda alanyazınla örtüşmekle birlikte ülkemizdeki stadyumlarda 'skorbord' ve 'gösteri' gibi gerekli özenin gösterilmediği kategoriler katılımcıların beklentileri içinde yer almıştır. Bunun yanında futbol maçı izleme kültürünün farklı olmasından dolayı alanyazında önemli bir kategori olan 'oturak konforu' beklentiler içinde yer almamıştır. Sonuç olarak; etkinlik yöneticileri sınırlı denetime sahip oldukları müsabaka sonucuna yönelik unsurlardan ziyade, stadyumların konumlandırılması, tasarımı, skorbord ve gösteri gibi doğrudan denetimleri altında olan diğer etkinlik kalitesi unsurlarını geliştirerek, seyircilerin kaliteli ve eğlenceli bir ortamda müsabaka izlemelerini sağlayabilir ve etkinliklere katılımı artırabilirler. Anahtar Kelimeler : Etkinlik Kalitesi, Seyirci, Stadyum, Futbol
Özet (Çeviri)
Increasing the quality of activity in spectator sports has become an important issue for sports clubs, and is becoming more complex in terms of service diversity and competition in the complicating market conditions. Therefore, in order to improve the quality of the activity, sports clubs have to constantly measure and evaluate spectator expectations. From this point of view, the aim of this research was to reveal the event quality expectations of football spectators. The study was designed in the qualitative research model, and criterion sampling that is a form of purposeful sampling methods, was used to determine the participants. 26 spectators who spectated at least two Super League football game in last two seasons and spectate the football games in three different stadiums, were constituded the participants of this study. Semi-structured interview form was used as data collection tool and data were collected from qualitative research methods by one-to-one interview and focus group interview methods. Interviews were recorded with audio and video recorders and these records were converted to a written document. Written documents were analyzed by content analysis. According to the findings of this study: thirteen categories accessibility, design, seat, scoreboard, space allocation, concessions, cleanliness, interaction, demonstration, information, time of competition, game quality and sub-categories were related to these categories were determined. These findings overlaps in general with the literature, however the categories such as 'scoreboard' and 'show' are unimportant in stadiums in Turkey, were take place in the expectations of participants. Although, 'seat comfort' is an important category in studies, due to the cultural differences this category was not come in on the expectations of participants. In Turkey because, spectators watch the games in standing position. As a result; event managers can improve attendance to events with providing a quality and entertaining environments for the spectators by developing the quality of 'stadium location', 'design' and 'scoreboard' factors, which are under their direct supervision; instead of factors like 'outcome', which are under their limited control. Key Words : Event Quality, Spectator, Stadium, Football