Tatil satın alma kararını etkileyen faktörler: Çağrı merkezi çalışanları üzerine bir araştırma
Factors affecting the holiday purchase decision: A research on call center employees
- Tez No: 535466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK MURAT KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnsanlar yaşamları süresince çeşitli davranışlar göstermektedir. Bu davranışlarından biri de tatil kararıyla ilgili davranışlardır. Günümüzde önemli bir hale gelen tatil hareketleri, insanların sosyal ve fiziksel ihtiyaçlarının yanı sıra psikolojik ihtiyaçlarının da bir sonucu olarak artış göstermiştir. İnsanlar, bu ihtiyaçlarına cevap verebilecek tatil türleri konusunda satın alma kararı vermektedirler. Ancak insanların tatille ilgili bu davranışlarına yön veren veya davranışlarına neden olan birçok faktör vardır. Dolayısıyla insanların tatil satın alırken nasıl karar verdikleri ve bu kararlarına etki eden faktörlerin bilinmesi büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda tatil hareketlerine katılma düzeylerinin yüksek olma olasılığı göz önüne alınarak Kocaeli ilinde faaliyet gösteren çağrı merkezinde çalışan kişilerin tatil satın alma kararlarını etkileyen faktörler ve bu faktörlerin demografik ve seyahate ilişkin özellikler açısından farklı değerlendirilip değerlendirilmediğini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma amacına yönelik olarak toplam 401 kişiye ulaşılmış ve yüz yüze anket tekniği uygulanmıştır. Analizler sonucunda; katılımcıların tatil kararı verirken saygı duyulma, dinlenme, yaşadıkları iş ve özel çevreden kaçma, yeni yerler ve yeni insanlar tanıma ve prestij sağlama gibi itici faktörler nedeniyle tatile çıktıkları saptanmıştır. Bununla birlikte katılımcıların tatil kararı verirken tatil yerinin sakin ve hijyenik olmasına, iyi düzeyde yiyecek ve hizmet imkanlarının olmasına, tatil yerinin kolay ulaşılabilir ve güvenli olması gibi çekici faktörlere dikkat ettikleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca katılımcıların, tatil kararı verirken çevrelerindeki insanların deneyim ve tecrübelerinden, önceki deneyim ve tecrübelerinden ve medyada verilen reklamlardan etkilendikleri tespit edilmiştir. Diğer yandan çalışmada katılımcıların tatil kararı ile ilgili bu düşüncelerinin demografik ve yaptıkları tatilin özelliklerine göre farklılıklar gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
People have various behaviors throughout their lives. One of these behaviors is behavior related to holiday decision. Holiday movements, which have become important today, have increased as a result of their psychological needs as well as their social and physical needs. People make a decision about buying the types of holidays that can meet these needs. However, there are many factors that lead to behaviors or behaviors of people. Therefore, it is very important to know how people decide when buying holidays and to know the factors that affect these decisions. In this context, considering the high level of participation in holiday movements, it is aimed to determine whether the factors affecting the buying decisions of the people working in the call center operating in the province of Kocaeli are different and whether these factors are evaluated differently in terms of demographic and travel characteristics. For the purpose of the research, a total of 401 people were reached and a face-to-face survey technique was applied. As a result of the analysis; It was determined that the participants had to go on vacation because of the factors such as respect, rest, work and escape from private environment, new places and new people recognition and prestige. However, it was found that the participants paid attention to the attractive factors such as having a quiet and hygienic holiday, good food and service facilities, and easy access and safety of the holiday place. In addition, it was determined that the participants were affected by their experiences and experiences, previous experiences and experiences and the advertisements given in the media. In the study, it was seen that these thoughts of the participants about holiday decisions differ according to demographic and holiday characteristics.