Periferik fasiyal paralizili hastalarada prognoz üzerine etkili faktörler
Prognosti̇c factors i̇n pati̇ents wi̇th peri̇pheral faci̇al nerve paralysi̇s
  1. Tez No: 535484
  2. Yazar: FATİH ALPER AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZDEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Mayıs 2008 ve Aralık 2010 tarihleri arasında kliniğimize müracaat etmiş 98 periferik fasiyal paralizi olgusunun dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Yeterli takip bilgisi olan 86 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalarda fasiyal fonksiyonlar Hause-Brackmann evreleme sistemine göre değerlendirildi. Hastalar etyolojilerine ve evrelerine göre gruplandırıldı. Tedavi öncesi ve sonrası fasiyal sinir fonksiyonları karşılaştırıldı. Bell's paralizisi geçiren hastalarda cinsiyetin, paralizi tarafının ve tedaviye başlama süresinin etki prognoz üzerine etki etmediği görüldü. İleri yaş ve başvuru anındaki paralizi evresinin yüksek olması prognoz üzerine istatistiksel anlamlı olarak etkili bulundu. Diabetes mellitus varlığı anlamlı olmamakla birlikte sekel kalan hastalarda daha yüksek oranda gözlendi. Tedaviye başlama süresinin prognoz üzerine etkili olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
A retrospective review of 98 patients with peripheral facial paralysis who admitted to our clinic between May 2008 and December 2010. Eighty-six patients with adequate follow-up information were included in the study. In all patients, facial functions were evaluated according to Hause-Brackmann staging system. Patients were grouped according to their etiology and stages. The facial nerve functions were compared before and after treatment. As a result, sex, side of paralysis and duration of treatment did not affect the prognosis in patients with Bell's palsy. Older age and stage of paralysis at the time of admission were found to be statistically significantly effective on prognosis. Although the diabetes mellitus was not statistically significant effect the prognosis, it was observed high rate in patients with sequelae. Duration of treatment was not effective on prognosis.