Türkçe ve Arapçada ses ve cümle yapılarının karşılaştırmalı çözümlemesi
Comparative analysis between Arabic and Turkish at both vocal and syntactic levels
- Tez No: 535485
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 438
Özet
Arapça öğretiminin yayılmasıyla birlikte Arap Dünyası ile Türkiye arasında son dönemlerde başında Arapça öğrenme isteğinin olduğu birçok alanda yakınlaşmaya şahit olduk. Bu durum, Türkçe ve Arapça arasında sesbilim, sarf ve nahiv alanlarında karşılaştırması çözümlenmesine yönelik daha çok çalışma ve araştırma yapılmasını gerekli kılmıştır. Arapça ile diğer dünya dilleri arasında çeşitli dilsel konuları içeren karşılaştırmalı çözümleme konusunda çok sayıda çalışma yapılmıştır. Buna karşılık Türkçe, karşılaştımalı çalışmalardan yeteri kadar nasibini almamıştır. Emrullah İşler tarafından yapılan çalışma örneğinde olduğu gibi Türkçe-Arapça etkileşimini konu edinen çalışmalarda sadece ses yönünden etkileşim veya her iki dilde de kullanılan soru edatlarının mukayesesi gibi belirli bir konuyla sınırlı kalmıştır. Arapça-Türkçe etkileşimine dair çalışmaların sayıca az olmasına sebep olarak Arapçanın Türkler tarafından din dili olarak görülmesi gösterilebilir. Bu bağlamda Türkiye'de Arapça ile ilgili yapılan çalışmaların nahiv, sarf, edebiyat, belagat konularına yoğunlaştığını görmekteyiz. Bu yüzden bu çalışma alandaki boşluğu doldurmak ve bu alanda gelecek çalışmalar için bir umut olmak üzere ana dil olarak Arapça ve ikinci dil olarak Türkçe ses ve cümle yapısı sistemleri arasındaki karşılaştırmalı çözümlemesi hakkında yapılmıştır. Bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Türkçe ve Arapçanın gelişimi, karşılaştırmalı çözümleme ile dilcilerin bu husustaki görüşleri ve dünya dilleri arasındaki etkileşim hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde her iki dilin fonetiği ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise her iki dildeki cümle yapısı üzerinde durulmuştur. İki dil arasındaki karşılaştırmalı çözümlemenin öneminden hareketle dördüncü bölüm ise Türkçe ve Arapça arasındaki benzer ve farklı yönlerin tahliline yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the spread of Arabic language education among the Turkish brothers, and the wide openness that took place between the Arab world and the Turkish Republic at various levels recently, further studies in the field of comparative analysis between Arabic and Turkish at the vocal, morphological and grammatical level are required. Although a lot of researches in the field of comparative analysis between Arabic and the world languages at various linguistic levels were prepared, limited researches in the field of comparative analysis between Arabic and Turkish were found, whether this comparative analysis is in the vocal system, or by comparing tools such as the question names in Arabic and their counterparts in Turkish. The shortage of such studies may return to the Turks' view of Arabic as a language of religion which move their attention to teaching it as a language of jurisprudence. Furthermore, the studies in the department of Arabic language focus on researches related to literature, rhetoric and language. Therefore, I prepare this research and conduct a comparative analytical study for the vocal and synthetic between Arabic as a mother language and Turkish language as a desired language, to fill the gap in this field, and to encourage the future studies in this area. This research consists of four chapters, the first chapter: the introduction includes the emergence of the two languages and an overview of the comparative analysis and statements of linguists and the Interference and borrowing between human languages. The second chapter includes the phonetic study between the two languages. The third chapter includes Synthetic study between the two languages. The fourth chapter includes the similarities and differences between some of the issues of the two languages. Finally, I finish this research with the conclusion, and the references.