0-24 aylık bronkopnömonili çocuklarda kan ve idrar mda düzeyleri
Blood and urine mda levels in 0-24-month-old children with bronchopneumonia
  1. Tez No: 535486
  2. Yazar: HÜSEYİN DAĞ
  3. Danışmanlar: UZMAN SADIK SAMİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: : Akut alt solunum yolu enfeksiyonları, gelişmekte olan birçok ülkede önemli bir halk sağlığı problemi olarak görülmektedir. çocuklarda yüksek oranda mortalite ve morbiditeye neden olan bronkopnömonide lipid peroksidasyonunun ve dolayısıyla oksidatif stresin bir göstergesi olan serum ve idrar malonildialdehit (MDA) düzeyini değerlendirmek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. YÖNTEM ve Materyal ve metod: Çalışmamız olgu-kontrol çalışması olup, hasta grubu hastanemiz çocuk polikliniğine başvuran, bronkopnömoni tanısı alıp servis yatışı uygun görülen 25 hasta arasından seçildi. Kontrol grubunu ise fizik muayenesinde hiçbir patolojik bulgusu olmayan aynı yaş aralığındaki 10 sağlıklı çocuktan oluşturuldu.Oksidatif stresin göstergesi olarak her iki grubun idrar ve serum örneklerinden malondialdehit düzeyi karşılaştırıldı. BULGULAR: Hasta grubunun serum MDA ortalaması 3,91 ±1.55 mikromol/L, kontrol grubunun 1,03±0,1 mikromol/L olarak ölçüldü ve aradaki fark anlamlı derecede yüksekti (p0.05) SONUÇ: Bronkopnömonide oksidatif hasarın bir göstergesi olarak serum malondialdehit ve idrarda1. gün malondialdehit düzeyi artmış bulunup antioksidan destek açısından bu durum dikkate alınabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute lower respiratory tract infections are seen as a major public health problem in many developing countries. This study was carried out in order to evaluate plasma and urine malonyldialdehyde (MDA) levels which represents the lipid peroxidation and hence of oxidative stress in infants diagnosed with acute bronchopneumonia which is a cause of high mortality and morbidity in children. Material and methods: This case-control study was carried out at the department of Paediatrics, Ministry of Health Bakırköy Sadi Konuk Training and Research Hospital in 2005. The patient group comprised of 25 patients who were admitted to the hospital with the diagnosis of acute bronchopneumonia. The control group consisted of 10 healthy children of the same age range who had no pathological findings on physical examination. MDA values of urine and plasma samples were compared between both groups as an oxidative stress indicator. Results: The mean serum MDA value of the patient group was 3.91 ± 1.55 micromol/L and that of the control group was measured as 1.03 ± 0.1micromol/L. The difference was significantly higher (p0.05). Conclusion: The urine MDA values on the first day of follow-up and the plasma MDA values may be used as a parameter in the diagnosis and following-up treatment of oxidative stress in the infants with acute bronchopneumonia.