Computer-aided stability analysis of periodically time-varying linear systems
  1. Tez No: 5355
  2. Yazar: FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET İMAMA ÎÜİYGDİK OLARAK DE?İ^M UMM SİgfiMgİ BİLGİSAYAILA lâMMJUI ANALM YILMAZ, Fatma Yüksek Lisans Tezi, Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yönetici \ Doç, Dr, Muhammet KOKSAL Şubat 1999, 16? sahile Bu çalışmada, zamanla değişen sistemlerin kararlılık analizine değinilip, özellikle zamanla periyodik olarak değişen lineer sistemlerin asimtotik kararlılığı göz önüne alınmıştır, Bu tip sistemlerin, asimtotik kararlılığını test için, üç ayrı nümerik metod, merdiven tipi yaklaşım metodu, Fourier seri metodu ve doğrudan entegral metodu, karşılıklı incelenmiştir, Sistem parametrelerine karalık gelen, iki boyutlu kartezyen düzlemde kararlılık diyagramını elde eden ve bu diyagramı kullanarak kararlı ve kararsız bölgelerin sınır değerlerini hassas olarak bulan iki ana bilgisayar programı hazırlanmıştır, Önerilen met odların karşılaştırılması ve hazırlanan kararlılık test programlarının gösterimi için, üç örnek ele alınmıştır. Sonuçlar, ikinci metodun ( Fourier seri metodu) kararlılık analizini en az doğru sonuç ve en çok bilgisayar zamanıyla yaptığı için, verimli bir test metodu olmadığını göstermiştir. Bu nedenle, karşılaştırmalar dilber iki metod üzerinde yoğunlaştırılmıştır. İncelenen örnekler, merdiven tipi yaklaşım metodunun, parametreleri merdiven tipi değişim gösteren sistemlerin; Eunge- Kutta metodunun ise parametreleri yavaş değişen sistemlerin kararlılık analizinde en iyisonuçlar verdiğini göstermiştir. Genel olarak, kaba sonuçlar için ikinci met od, daha hassas sonuçlarda ise birinci metod tercih edilir. Anahtar kelimeler : Zamanla periyodik olarak değişen sistemler, kararlılık, kararlılık diyagramı, merdiven tipi değişim metodu, Fourier seri metodu, doğrudan entegral metodu. -vı-
Özet (Çeviri)
CÛMPUTE8-MDED STABILITY AMALYSÎS OF PE1ICMCALLY TIME-¥AEYMG LWEag SYSTEMS YILMAZ, Fatma M. S, in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Muhammet KOKSAL February 1989, 167 pages in this thesis, the stability analysis of time-varying systems are introduced and in particular, that of periodically time-varying linear systems are considered. Three different methods, namely piecewise constant approximation method, Fourier series approach, direct integration method for the test of asymptotic stability of these systems are discussed comparatively. Two major computer programs are prepared; one to obtain the stability diagrams on a two dimensional cartesian plane with coordinates representing two system parameters, and the other to calculate the boundary values of stable and unstable regions. The later uses the results of the first and improves them to a higher accuracy. To illustrate the use of the above mentioned stability test methods and the computer programs, three examples are worked out. The results show that the second method (Fourier series approach) is far away from being an efficient method of stability analysis since it involves the least accuracy with the longest computer time, So, comparisons are mainly focused on the other two methods. Worked examples reveal that piecewise constant approximation method has superiority for the systems whose parameters have staircase-like characteristics, while Sunge-Kutta method takes this -111-advantage in the stability analysis of systems having smoothly time- varying parameters. In general, however it is. shown that for a rough accuracy in the results, the later but for more accurate results the former is preferrable. Keywords : Periodically time-varying systems, stability, asymptotic stability, stability diagrams, piecewise constant approximation method, Fourier series approach, direct integration method. -xv-