48-66 aylık çocuklarda dil gelişimi ve sosyal beceri ile ilişkili değişkenlerin araştırılması
The investigation of language development and social skills variables in 48-66 monthly children
- Tez No: 535509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BEKİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, mobil ve bağımsız anaokuluna devam eden 48-66 aylık çocukların alıcı ve ifade edici dil beceri ve kişiler arası, sözel açıklama ve dinleme beceri düzeyleri ile ilişkili değişkenlerin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara ili Mamak Belediyesi'ne bağlı mobil anaokuluna devam eden 48-66 aylık 42 çocuk ile Mamak ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız bir anaokuluna devam eden 48-66 aylık 42 çocuk olmak üzere toplam 84 çocuk oluşturmaktadır. İlişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilen araştırmada çocukların demografik özelliklerini belirleyebilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen,“Kişisel Bilgi Soruları”; çocukların dil gelişimi ölçmek için“Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil Testi (TİFALDİ), sosyal becerileri ölçebilmek için ise ”Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (SBDÖ)" nin Kişiler Arası, Sözel Açıklama ve Dinleme Becerileri alt boyutları kullanılmıştır. Çalışma grubundan toplanan veriler SPSS-21 paket programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda cinsiyet, cinsiyet*okul türü ortak etkisinin alıcı dil beceri düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, cinsiyet, okul türünün ise ifade edici dil beceri düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, yaş, kardeşi olma durumu, okul öncesi eğitime devam etme süresi, okul türü ve ortak etkilerinin alıcı ve ifade edici dil beceri düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, cinsiyete ve yaşa göre okul türünün kişiler arası, sözel açıklama ve dinleme beceri düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, kardeşi olma durumuna göre okul türünün sözel açıklama ve dinleme beceri düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu, okul öncesi eğitime devam etme süresine göre ise okul türünün dinleme beceri düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the variables related to language development and interpersonal, verbal explanation and listening skill levels of 48-66 months old children who attend mobile and independent preschool.Within this scope, the study group consisted of 42 children aged 48-66 months who were attending to mobile preschool attached to Mamak Municipality of Ankara and 42 children aged 48-66 months attending an independent preschool affiliated to the Ministry of National Education constitute a total of 84 children in 2017-2018 education year. In the research conducted by the relational screening model;“Personal Information Questions”developed by the researcher to determine the demographic characteristics of children,“Turkish Expressive and Recipient Language Test”(TİFALDİ) to measure the language development of children and the subscales of Interpersonal Skills, Verbal Explanation and Listening Skills of the Social Skills Assessment Scale (SBPQ) were used in order to measure children's social skills. Data collected from the study group were analyzed in the SPSS-21 package program. As a result of the study, it was found that gender, the common effect of gender * school type had a significant effect on the level of recipient language skills; gender, the type of school had a significant effect on expressive language skills; age, brotherhood status, duration of pre-school education, type of school and common effects had a significant effect on the skill level of the recipient and expressive language; the type of school by gender and age had a significant effect on the levels of interpersonal, verbal explanation and listening skills; the type of school by brotherhood status had a significant effect on the levels of verbal explanation and listening skills and school type had a significant effect on listening skill levels according to the duration of pre-school education.