Toplumsal bütünleşme bağlamında Kur'an'ın insanlığa bakışı
The approach of the Qur'an to humanity in the context of social integration
- Tez No: 535513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURAN ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Genel olarak sosyolojide toplumsal bütünleşme bireylerin, toplumsal bütünlüklerle davranış düzenlerindeki değişik ya da çatışan birimlerin uyumlulaşıp karşılık içinde bir düzen oluşturacak biçimde birleşme sürecini ifade etmektedir. Toplumsal yapıdaki farklı parçaların düzenlenmesi, bütünleşmesi ve koordineli bir çalışma düzeni göstermesi toplumda bir denge ve uyum halidir. Farklılıklarımız, dünyada gelişimizden itibaren hayatımızı çizen, bize bir dünya görüşü oluşturan bir olgudur. İnsanlar ve toplumlar arasındaki bu farklılıklar, ilişkiler açısından bir kopuş değil; zenginlik, gelişme ve bütünleşme için bir araçtır. Bu sebeple toplumsal bütünleşme din, dil, renk, cins ve adetgibi durumlardan oluşan farklılıkların bir birlik ve ahenk oluşturmasıdır. İslam dini, evrensel bir dindir. Bu sebeple her türlü toplumsal yapılara hitap etmektedir. İslam'ın temelini oluşturan Kur'an, evrensel boyutuyla tüm insanlığı kuşatacak yapıya sahiptir.Kur'an, insanı toplumsal bir varlık olarak tanımlamış ve çevresi ile olan ilişkilere de nasıl bir tavır takınması gerektiği noktasında tavsiye ve emirler vermiştir. Hem ümmetin kendi içinde bir birlik hem de insanlık için bir birlik tesis etmeyi amaçlamıştır. Çalışmamızın amacı, toplumsal bütünleşmeye genel bir çerçeve oluşturmak ve İslam'ın bu bütünleşmeye yaptığı katkıları ortaya koymak ve bu konuda yapılan çalışmalara katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In general, social integration in sociology refers to the process of the unification of individuals with different or conflicting units of social integrity and behavior in a way that creates an order in harmony. The arrangement, integration and coordination of different parts of the social structure is a balance and adaptation in the society. Our differences are a phenomenon that draws our lives from our development in the world and creates a world view for us. These differences between people and societies are not a break with regard to relations; is a tool for wealth, development and integration. For this reason, social integration is a unity and harmony of the differences of religion, language, color, genus and numbers. Islam is a universal religion. Therefore, it addresses all kinds of social structures. The Qur'an, which forms the basis of Islam, has a structure that encompasses the entire humanity with its universal dimension. Qur'an defined human beings as a social being and gave advice and orders on how to behave in relation to its environment. It aimed to establish a unity within the umma itself and a union for humanity. The aim of our study is to provide a general framework for social integration and to make contributions to the integration of Islam.