Water in the middle east: The scarce resource of the region
  1. Tez No: 53553
  2. Yazar: İBRAHİM MAZLUM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞULE KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
VII oz Ortadoğu, ülkelerarası çatışmalar açısından dünyanın en sorunlu bölgelerinden biridir. Ülkeler arasında var olan ve tarihten gelen düşmanlık ve çatışmalar bölgeyi bir barut fıçısına çevirmiştir. Bu barut fıçısını ateşleme olasılığı olan birçok fitil vardır. Ortadoğu'daki uluslararası (smıraşan) su kaynaklarının kullanımı sorunu da bu fitillerden birisidir. Bu çalışmada, Ortadoğu'da Sınıraşan Sular Sorunu incelenmiştir. Çalışmada tarihsel ve betimsel yöntemler kullanılmış olup, kullanılan kaynaklar birinci dereceden yazılı kaynaklardır. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“Çalışma Hakkında”Bölümü olup, çalışmanın konusu ve amacı bu bölümde anlatılmıştır. Bu bölümde ayrıca çalışmalım denencesi ve yöntemi belirtilerek, çalışmanın sunuş sırası da aktarılmıştır. İkinci Bölüm'de Uluslararası Su Hukuku'nun konumuzla ilgili yönleri incelenmeye çalışılmıştır. Bölüm iki ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda Uluslararası Su Hukuku'nun genel niteliği incelenmiş, ikinci kısımda da bu konuda yapılan kodifikasyon çalışmalarından bahsedilmiştir. Üçüncü Bölüm'de Ortadoğu'daki önemli smıraşan nehirler olan Şeria, Nil ve Asi Havzaları kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu bölümde bahis konusu nehirlerin hidrolojik özellikleri ve bu havzalardaki havza yönetimi çalışmaları incelenerek, tarihsel bir sıra içerisinde gerekli bilgiler aktarılmaya çalışılmıştır. Dördüncü Bölüm ise Türkiye'nin başlıca smıraşan nehirleri olan Fırat ve Dicle Nehirleri incelenmiştir. Bölümün incelenmesinde izlenen yöntem Üçüncü Bölüm'deki gibidir. Beşinci Bölüm“Sonuç”Bölümü'dür. Bölüm üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda çalışmada elde edilen bulgular ortaya konmuştur, ikinci kısımda bu bulgular ışığında öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Son kısım ise kısa bir değerlendirme niteliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Water in the Middle East is the most problematic issue due to the scarcity of water resources, and necessity to administer their uses to satisfy health, energy, science, industry and transportation interests. Current patterns of the consumptive uses of water, are likely to add further strains on security requirements. The fact that the major water resources of the Middle East are jointly shared among different countries and as unused water resources became less and less has in recent years led to competition over these resources and in certain cases to conflicts and even to mobilization of armed forces. This study includes five chapters. The historical and descriptive methods were used in the study. The material used in the study were primary written literature. The first chapter is“About the Study”. The subject and the purpose of, the hypothesis and the method of, and the layout of the study were explained in this chapter. The law of the non-navigational uses of international watercourses was studied in the second chapter. The chapter includes two main parts. The first part deals with the general nature of this branch of law. The second part is about the major codification studies on the law of the non-navigational uses of international watercourses. The third chapter is about the major international watercourses in the Middle East, including the Jordan, the Nile and the Orontes Basins. The hydrologic features of the these international watercourses was studied in this chapter. Also the major hydraulic works and management plans on the basins, and the positions of the riparian states regarding to these basins were analyzed in this chapter. The fourth chapter examines the Euphrates-Tigris Basin, which is also a very important rivers of both Turkey and the Middle East. The sections of the third chapter are also included in this chapter, in addition to a general hydrological survey of Turkey and the arguments of the riparian states regarding to the basin. The fifth chapter is the“Concluding Remarks”. It consists of three sections. The first section lies the findings about the study laid down throughout the study. The second section is about the proposals, which are made in accordance with findings. The Conclusion is the last section of this chapter.