International regimes for effective and equitable management and use of water resources: Implications for the Euphrates-Tigris river basin
Su kaynaklarının etkin ve adil yönetim ve kullanımına ilişkin uluslararası rejimlerin Fırat-Dicle havzasına etkileri
- Tez No: 64934
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL İNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
ÖZET Çeşitli sebeplerden dolayı dünyadaki su kaynaklan giderek kıtlaşmaktadır. Bu durumun sosyal, ekonomik ve siyasi boyutları, Ortadoğu'da daha ciddi olarak hissedilmektedir. Su kaynaklarının kullanımı ve yönetimi, kıyıdaş ülkeler arasında hep ciddi sorunlar yaratmış ve çatışmalara da neden olmuştur. Bugün de durum pek farklı değildir. Fırat ve Dicle nehirlerinin oluşturduğu nehir havzasında, aşağı kıyıdaş ülkelerin yukarı kıyıdaş ülkeden su miktarı taleplerinin karşılanamayacak boyutlarda olması sebebiyle, bu ülkeler arasında çatışmalara yol açacak gelişmelerin olacağı iddia edilmektedir. Dolayısıyla, Fırat-Dicle havzasında, suların akılcı kullanımı, tahsisi ve geliştirilmesi konularında işbirliğine gidilmediği takdirde, bu durum yalnızca kıyıdaş ülkeler arasında çatışmaya sebep olmakla kalmayabilecek, aynı zamanda son derece hayati ve kısıtlı su kaynaklan kötü kullanım sebebiyle daha da israf edilecektir. Bu olası olumsuz gelişmeler göz önüne alınarak, Fırat-Dicle havzasında uluslararası işbirliğini geliştirecek bir uluslararası rejim kurulması önerilmektedir. Su kaynaklarının akılcı kullanımı, yönetimi ve geliştirilmesi konulan bir süreden beri uluslararası konferanslarda ele alınmaktadır. Bu konu aynı zamanda uluslararası hukukun da gündemine girmiştir. Bu gibi resmi ve gayri resmi toplantılar suların akılcı kullanımı ve hakkaniyete dayalı paylaşımı ve tahsisi gibi konularda genel prensiplerin ve normların oluşmasına yardımcı olmuştur. Dolayısıyla, Fırat-Dicle nehir havzasında oluşturulması önerilen rejimin kendine özgü prensiplerini, normlarını, kurallarını ve karar mekanizmalarını tespit ve tarif ederken, bu konularda evrensel boyutlarda ulaşılan seviye de dikkate alınmıştır. Önerilen rejimin, bölgenin coğrafi ve hidrolojik özellikleri ile hidropolitik tarihi dikkate alınarak düzenlenmesi gerekeceği için, bu konular kapsamlı olarak araştırılmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to a variety of reasons, water resources on the globe are becoming more and more scarce. The degree of water scarcity and its political, economic, and social implications are felt much more severely in regions like the Middle East. The management and utilization of the waters of river basins there have been, and still are, sources of tension among the riparians. The Euphrates-Tigris river basin is one of them and the likelihood of a serious conflict is said to be much greater because of the obstinate claims of the downstream riparians that cannot be met by the upstream riparian. It is therefore assumed that unless cooperation is achieved among the riparians in the field of management, allocation and utilization of the waters of the Euphrates-Tigris river basin, growing water scarcity may not only result in conflicts among the riparians, but may also result in further devastation of an extremely vital resource like water. Hence, in order to promote cooperation among the riparians, formation of a region-specific regime framework is suggested. Water has become the subject matter of lengthy deliberations in international conferences all over the world with the participation of experts and scholars. Similarly, water has entered the agenda of international law. These formal and informal meetings have shaped the general principles and norms of using and managing water resources effectively and equitably. Hence, references are made to the proceedings of the international conferences and the documentation of the international water law, with a view to putting forward the original principles, norms, rules and decision-making procedures of the region-specific regime suggested for better management and utilization of the waters of the Euphrates-Tigris river basin. Because the suggested regime is required to conform to the geographical and hydrological characteristics of the river basin as well as the hydropolitical history of the region, these matters are discussed by and large. m