Öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu öz-yeterlikleri ile etkileşimli tahtaya yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' technology integration self-efficacies and thier attitudes toward interactive board
- Tez No: 535537
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TEKİNARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin teknoloji entegrasyonuna ilişkin öz-yeterlik algıları ile etkileşimli tahtaya yönelik tutumlarını çeşitli değişkenlere (cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, mesleki kıdem, branş, bilgisayar eğitimi alma durumu, FATİH Projesi ile ilgili hizmetiçi eğitim alma durumu) göre incelemek ve öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu öz-yeterlik algıları ile etkileşimli tahtaya yönelik tutumları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Bolu İli Merkez ilçesinde FATİH projesi kapsamında etkileşimli tahta kurulumu tamamlanmış ve kullanıma başlanmış 21 ortaokulda görev yapan çeşitli branşlardan 342 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada öğretmenlerden veri toplamak amacı ile kişisel bilgi formu, Wang (2004) tarafından geliştirilen ve Ünal (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan“Teknoloji Entegrasyonuna Yönelik Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği”ve Elaziz (2008) tarafından geliştirilen ve Koçak (2010) tarafından Türkçeye uyarlanan“Etkileşimli Tahtaya Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada nicel verilerin analizinde SPSS 20 istatistik programı kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri, betimsel istatistikler (aritmetik ortalama (X ̅), yüzde (%), standart sapma (SS), frekans (f)) ile verilmiştir. Ayrıca Kruskal-Wallis H, Mann Whitney U ve Spearman Rho korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; öğretmenlerin teknoloji entegrasyonuna ilişkin öz-yeterlik algısı ölçeğinden elde ettikleri ortalama puan X ̅= 66,81 (5'li Likert X ̅= 3.51) olup, etkileşimli tahtaya yönelik tutum ölçeğinden elde ettikleri toplam puan ortalaması X ̅ = 80,76'dır (5'li Likert X ̅= 3.67). Bu bulgudan hareketle, öğretmenlerin teknoloji entegrasyonuna ilişkin öz-yeterlik algı düzeylerinin ve etkileşimli tahtaya yönelik tutum düzeylerinin yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine teachers' self-efficacy perceptions toward technology integration and their attitudes toward interactive board according to various variables and to determine whether there is a significant relationship between teachers' self-efficacy perceptions toward technology integration and their attitudes toward interactive board. The research was conducted in relational screening model. The universe of the research consists of 342 teachers from 21 different schools working in 21 secondary schools within the scope of the FATIH project in the central district of Bolu in 2017-2018 academic year. In this study, in order to collect data from the teachers personal information form, the“self-efficacy perception scale for technology integration”developed by Wang (2004) and adapted to Turkish by Unal (2013) and the“attitude scale towards interactive wood”developed by Elaziz (2008) and adapted to Turkish by Koçak (2010) were used to collect data. SPSS 20 statistical program was used in the analysis of quantitative data. Demographic information of the participants was given by descriptive statistics (arithmetic mean (X ̅), percentage (%), standard deviation (SS), frequency (f)). In addition, Kruskal-Wallis H, Mann Whitney U and Spearman Rho correlation analysis were used. Significance level was accepted as 0.05. According to the results of the study; the average score obtained from the self-efficacy perception scale of the teachers regarding the technology integration is X ̅= 66,81 (X ̅= 3.51) and the total score obtained from the attitude scale for interactive board is X ̅= 80,76 (X ̅= 3.67). Based on this finding, it can be said that teachers' self-efficacy perception levels related to technology integration and attitudes towards interactive board are high.