Günlük yaşama etkileri bakımından renk kavramının kültürel göstergelerle olan ilişkisi
With regard to daily life effects the relationship between cultural indicator of color concept
- Tez No: 535558
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnsan hayatını büyük ölçüde etkileyen renk kavramı, görsel etkileme gücü ile bir araya gelerek insanların sosyal yaşantısına etkilerde bulunmaktadır. İçsel ya da sözsüz iletişimin bir aracı olan renkler, kültürlere göre farklı anlamlar taşımakta ve hatta bir ulusun kimlik kazanması gibi önemli bir rol üstlenmektedir. Öyle ki bütün uluslar, diktikleri bayrakların hikayesini renkler aracılığı ile anlatmaktadır ve böylelikle renkler, insanların duygu ve düşüncelerini ifade edebileceği bir değer olmaktadır. Bu çalışmada, renk kavramının günlük yaşantımızdaki yeri ve önemi anlatılmak istenmiş, kültürel göstergelere değinilerek iletilmek istenen bilgiler ele alınmıştır. Literatür taraması kullanılarak yapılan ve nitel verilere dayandırılan bu araştırmada; ülke bayrakları, ülkelerin geleneksel kıyafetleri ve mimari yapıları renk kavramı ele alınarak incelenmiştir. Tezin sonucunda ise, her kültürlerde farklı anlamlara gelen renklerin; kültürün, dinin ve mistisizmin dili olduğu ve hatta bütün uygarlıklarda, kısacası insanlık tarihinde her zaman önemli bir yer edindiği gözlemlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Renk, kültür, gösterge.
Özet (Çeviri)
The color concept that affects human life at a great measure, influences the social life of people by coming together with the power of visual impact. Colors that a tool of internal or non-verbal communication, carry different meanings according to cultures, and even it take over an important role like gaining identity of a nation. So that all nations describe story of flag what they have raised. Thus, colors are a value that can express feeling and thoughts of peoples. In this study, the place and importance in our daily life of color concept was wanted to explain, and by referring to cultural indicators, informations that wanted to be transmitted have been dealt. In this research that have been based to qualitative data and have been done by using literature scan; country flags, traditional costumes of countries, and their architectural constructions have been examined by considering color concept. As a result of the thesis, the colors that have different meanings in every culture; culture, religion and mysticism, and even in all civilizations, in short, in the history of mankind, always has been observed to have been obtained a important position. KEYWORDS: Color, culture, indicator.