Heterojen içyapıya sahip seramik kesici uçların geliştirilmesi
Development of ceramic cutting tools with heterogeneous microstructures
- Tez No: 535570
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KARA, PROF. DR. SERVET TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Metalik malzemelerin üretiminin büyük çoğunluğunda ürüne son şeklini veren süreç talaşlı imalattır. Bu durum havacılık sektörü için de geçerlidir ve uçak motorlarında kullanılan parçaların üretiminde talaşlı imalat operasyonları oldukça fazladır. Uçak motorlarında yaygın olarak kullanılan nikel esaslı süperalaşımlardan olan Inconel 718, malzemenin içsel özelliklerinden ötürü işlenmesi zor bir malzemedir. Bu malzemenin işlenmesinde yaygın olarak Al2O3–SiCv kesici uçlar kullanılmaktadır. Bu doktora tezinin temel amacı, Inconel 718 malzemesinin yüksek hızda işlenmesinde kullanılacak ve piyasada var olan kesici uçlardan farklı olarak kendi kendini bileyen, yenilikçi bir kesici uç geliştirmektir. Bu kapsamda Al2O3–ZrO2 granüllerinin etrafının Si3N4 ile kaplanması için kuru ve yaş ortamda çeşitli denemeler yapılarak kaplama prosesi geliştirilmeye çalışılmıştır. Yapılan granül kaplama işlemi ile ısıl genleşme katsayısı farkından kaynaklanan kalıntı gerilmelerin oluşturulmasıyla çatlağın granül-kaplama arayüzeyi tarafından saptırılması ya da durdurulması sağlanmıştır. Yapılan performans testlerinde geliştirilen heterojen içyapıya sahip kesici ucun performansı, üretim yöntemi çok daha maliyetli ve zor olan Al2O3–SiCv kesici uç ile benzer çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Machining is a part of the manufacture of many metal products, which is also the case in aviation industry. There are plenty of machining operations in the manufacture of aero engines. Inconel 718, which is one of the superalloys commonly used in aero engines, is very difficult to machine due to the intrinsic material properties. Al2O3–SiCw cutting tools are commonly used to machine this material. The aim of this PhD dissertation is to develop a ceramic cutting tool to machine Inconel 718 at high speeds, which has a self-sharpening feature different from the commercial ones. Within this scope, process development studies made to coat Al2O3–ZrO2 granules with Si3N4 by both dry and wet methods. Due to the residual stresses arising from the thermal expansion coefficient mismatch of the granules and the coating, crack arresting or crack deflection by the granule-coating interface has been succeeded. Performance tests showed that the developed cutting tool with heterogeneous microstructure has the same performance with Al2O3–SiCw cutting tool whose production method is more expensive and more difficult.