Characterization of materials by using in-situ and precession electron diffraction techniques in tem
Geçirimli elektron mikroskobu ile in-situ ve devinimli elektron difraksiyonu teknikleri kullanılarak malzeme karakterizasyonu
- Tez No: 535572
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Tez çalışmasının amacı farklı türdeki malzemelerin geçirimli elektron mikroskobunda in-situ ısıtma ile sinterleme davranışlarının incelenmesi ve devinimli elektron difraksiyonu (DED) metotları ile karakterizasyonudur. DED yöntemi, yapıda bulunan fazların içindeki ve arasındaki yönlenme ilişkilerinin incelenmesi ve faz analizidir. SiC-hBN seramik kompozit içerisinde in-situ oluşan hBN ve SiC partiküllerinin arasındaki yönlenme ilişkisi ve hBN taneleri içerisinde bulunan burulma sınırı karakteri, farklı yöntemler ile üretilmiş B4C-TiB2 kompozitlerde bulunan in-situ oluşmuş grafit ile TiB2 tanelerinin arasındaki yönlenme, HP ile üretilen örnekte WC ilavesine bağlı olarak oluşan çekirdek-çerçeve tipi yapıların karakterizasyonu ile SEM ve XRD tekniklerine göre mikroyapıdaki yönlenmeye bağlı olarak mekanik özelliklerdeki değişim, β-SiAlON-cBN kompozitinde meydana gelen hBN dönüşüm tabakası ile cBN arasındaki yönlenme ilişkileri incelenmiştir. X70 çeliğinde ise DED yöntemi çökelti taneciklerinin faz doğrulamasında kullanılmıştır. Ayrıca, hBN tanelerinde yönlenmeye bağlı Ar implantasyonu incelenmiştir. Son olarak, ZnO nanotaneciklerinin TEM içerisinde in-situ sinterlenme çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is the characterization of different type of materials by using in-situ heating for the investigation of sintering behavior and by using precession electron diffraction (PED) method for the determination orientation relations between present phases and phase analysis. In SiC-hBN ceramic composite, orientation relations of in-situ formed hBN with SiC phases, twist boundary character within hBN particles were characterized with PED method. B4C-TiB2 composites produced with different methods were investigated. In R-SPS'ed sample, orientation relation between in-situ formed graphite and TiB2 phases was studied and reactions occur during R'SPS are discussed. In hot pressed samples, addition of WC and different mixing methods resulted in formation of different core-rim type structures were carried out. SEM and XRD results of hot pressed sample showed the variation of microstructure and mechanical properties were measured depending on the pressing direction. In β-SiAlON-cBN ceramic composites orientation relation between in-situ formed hBN transformation layer and cBN particles were investigated to understand its formation mechanism. In X70 petroleum steel, phase analysis of the precipitate particles were studied. In addition to these studies, characterization of Ar implantation into hBN depending on the orientation of particles were carried out. Lastly, in-situ sintering of ZnO nano particles in TEM was studied.