Mikro ekonomik reformlar: Teorik çerçeve ve Türkiye açısından değerlendirilmesi
Micro economic reforms: Theoretical frame and to assessa situation for Turkey
- Tez No: 535610
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BİLGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada, son dönemde çok tartışılan mikro ekonomik reformların düşünsel çerçevesi üzerinde durulmuş, bu düşünsel temellerin IMF ve Dünya Bankası tarafından önerilen yapısal uyum programlarıyla yaygınlaştırıldığı saptanmıştır. Yapısal reformlar makro ekonomik istikrarı sağlayarak ekonomik etkinliği ve esnekliği artırmakta böylece ekonomik gelişme ve büyümeyi teşvik etmektedir. Bu nedenle bu çalışmada bu reformların incelenmesine öncelik verilmiştir. Konuya ilişkin olarak ülkemizde 2000 yılı ve sonrasında Güçlü Ekonomiye Geçiş Programıyla sağlanan makro ekonomik istikrarın sürdürülebilmesi için, uygulanan mikro ekonomik reformlar değerlendirilmiştir. Uygulamalar sırasında karşılaşılan güçlüklere dikkat çekilmiş ve alternatif öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the focus has been on the theoretical frame of micro economic reforms that has been highly discussed recently, and it is determined that these theoretical frames have been made widespread through structural consistency programs proposed by IMF and World Bank. Structural reforms increase economic efficiency and flexibility by providing economic stability and thus they induce economic growth and development. Therefore, the priority has been given to analyzing these reforms. In accordance with the matter, micro economic reforms, which have been applied to maintain macro economic stability provided by Transition to Powerful Economy Program in our country in year 2000 and after, have been evaluated in this study. The attention is drawn to the setbacks encountered during these applications and alternative suggestions have been offered.