Detection of underground power cable route using shortest path algorithms
En kısa yol algoritmaları kullanarak yeraltı güç kablosu güzergâhının belirlenmesi
  1. Tez No: 535620
  2. Yazar: BARAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SAMİ KIRTILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kentleşme ve nüfus artışı, elektrik ihtiyacını gün geçtikçe attırmaktadır. Bu ihtiyaca paralel olarak elektrik iletimi de önem kazanmaktadır. Şehirleşmedeki artış, yüksek maliyetli çapraz bağlanmış polietilen ile yalıtılmış yeraltı kablolarının kullanımını zorunlu kılmıştır. Bu tezde, enerji iletiminde öneli rolü olan yeraltı güç kablosu güzergâhı otomatik olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Öncelikle geleneksel güzergâh belirleme yöntemi ortaya konmuştur. Dijkstra algoritması tek kriterli en kısa mesafe çözümünde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu doğrultuda, en kısa mesafe çözümü olan dijkstra algoritması kullanarak, iki trafo merkezi arasında güzergâh belirlenmiştir. Üç güzergâh mühendisi tarafından geleneksel yöntemlerle manüel olarak güzergâhlar belirlenmiş ve algoritmanın çıktısı olan güzergahla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, Dikstra algortiması tarafından belirlenen güzergâh uzunluğunun manüel belilenen güzergâh uzunlukları ortalamasından %6 daha kısa olduğu görülmüştür. Dijkstra algoritması ile yapılan güzergâh seçiminin, kablo uzunluğunu kısaltarak, maliyeti azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Urbanization and population growth are increasing by the need for electricity day by day. In parallel with this need, electricity transmission is gaining importance. The increase in urbanization necessitated using high cost crosslinked polyethylene insulated underground cables. In this thesis, it is tried to determine the underground power cable route which has a significant role in energy transmission. First of all, a traditional route determination method has been introduced. The Dijkstra's algorithm is widely used in the shortest path solution with a single criterion. In this direction, the route between two transformer centers was detected by using dijkstra algorithm which is the shortest path solution.Routes were determined manually using traditional methods by three route engineers and compared with the output of algorithm. As a result of the study, the length of Dijkstras algorithm route the route has calculated 6% shorter than the length of averages of the manually determined routes. The selection of the route with the dijkstra algorithm has been shown to reduce the cost by shortening the length of the cable.