Hatay ili Aantakya ve Defne merkez ilçeleri toplu taşıma sistemlerinin analizi ve rehabilitasyonu
Analysis and rehabilitation of public transportation systems in Antakya and Defne central districts of Hhatay province
  1. Tez No: 535619
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Günümüzde kentlerimizin gelişmesiyle birlikte nüfus yoğunluğu artış göstermekte, dolayısıyla şehir içindeki trafik yoğunluğunun artması ile birçok problem ortaya çıkmakta ve daha önceden hatalı veya hiçbir teknik altyapıyla planlanmamış mevcut ulaşım sistemleri artık ihtiyaca cevap veremeyecek duruma gelmektedir. Bu çalışmada ki amacımız, Hatay İli Merkez ilçelerindeki toplu taşıma sisteminde ki mevcut güzergâh yapıları, araç türleri ve yolculuk analizlerini inceleyerek gelişen kent yapısı içerisindeki olumlu veya olumsuz noktaların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Mevcut toplu taşıma sisteminin tespit edilebilmesi için güzergâhlara, araçlara ve yolculara bağlı karar değişkenlerinin ölçümleri yapılmaktadır. Bu karar değişkenleri, gün içerisinde servise çıkan araç sayısı, araçların yolcu taşıma kapasitesi, sefere başlama ve bitiş saatleri, toplu taşıma hattının uzunluğu, gün içinde yapılan tur sayısı, bir turun toplam süresi, ortalama ticari hız, araç başı yapılan km, araç başı tur sayısı, aracın seferde kaldığı süre, aracın toplam çalışma süresi, aracın çalışma verimliliği, tur başına yolcu sayısı, araç başına yolcu sayısı ve toplam yolcu sayısıdır. Bu değişkenler kullanılarak mevcut toplu taşıma sisteminin yapısı belirlenmektedir. Böylece akıllı ulaşım sistemine entegrasyon için uygun analizler yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of our cities, the population density has increased and therefore many problems have arisen due to the increase of the traffic density in the city and the existing transportation systems which were previously not planned with erroneous technical infrastructure have become unable to answer. Our aim in this study is to evaluate the positive and negative points in the urban structure that develops by examining the current route structures, vehicle types and travel analyzes in the public transport system in the districts of Hatay Province. Measurements of the decision variables related to the routes, vehicles and passengers are made in order to determine the existing public transport system. These decision variables include the number of vehicles serviced during the day, the passenger carrying capacity of the vehicles, the starting and ending times of the travel, the length of the public transportation routes, the number of travel made during the day, the total duration of a travel, the average commercial speed, the number of passengers per vehicle, and the total number of passengers. By using these variables, the structure of the existing public transportation system is determined. Thus, appropriate analyzes can be made for integration into intelligent transportation system.