Tel patlatma yöntemi ile nanotanecik sentezi
Nanoparticle synthesis with exploding wire method
- Tez No: 535627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YÜCEL ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanomalzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tez kapsamında yüksek gerilim ile elektriksel bir patlama oluşturularak nanotanecik üretimi hedeflenmiştir. Patlama deneyi önce POWERSIM simülasyon programında devrenin girişine V_PP=400V gerilim değeri uygulanarak simüle edilmiştir ve çıkışta 8000V gerilim oluştuğu görülmüştür. Simülasyon yaparak kullandığımız deney düzeneğiyle istediğimiz gerilim değerlerine ulaşılabildiği görülmüştür. Patlama için gerekli olan gerilim değerine ulaşmak için ayarlanabilir gerilim katlayıcı devre kullanılmıştır. Deney esnasında devrenin girişinden trafo ile 300V a yükseltilmiş şehir şebekesi uygulanarak devrenin çıkışından büyüklüğü 6000V olan gerilim değeri elde edilmiş ve tel patlatılmıştır. Patlamalar hava ortamında gerçekleştirilmiş ve deney sonucunda elde edilen tanecik boyutları SEM cihazında kontrol edilmiştir. SEM görüntülerinden yüksek gerilim altında tel patlatma yöntemi ile nanoboyutlarda taneciklerin elde edilebildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca nanoyapı morfolojisinin patlatma parametrelerine bağlı olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, nanoparticle production is targeted by creating an wire explosion with high voltage. The wire explosion was first simulated using POWERSIM simulation program by applying the voltage value to the input of the circuit and 8000V voltage was generated at the output. Simulation results showed that the desired voltage values can be achieved with the experimental setup we use. Adjustable voltage multiplier circuit is used to reach the required voltage value for the explosion. During the experiment, the voltage of the city grid, which is connected to the input of the transformer, has been increased to 300V by transformer. At the output of the multiplier circuit, the voltage value of 6000V was obtained and the wire was exploded. The explosions were carried out in air and the particle size obtained from the SEM images. It was observed from the SEM images that nanoparticles could be produced by wire exploding method under high voltage. In addition, it was determined that the nanostructure morphology was dependent on the wire exploding parameters.