Kuzeydoğu Akdeniz'de gırgır balıkçılığı ve filo davranışı
Purse seine fisheries and fleet behaviour in the North Eastern Mediterranean
  1. Tez No: 535628
  2. Yazar: MEHMET ALİ KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZBİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmada Kuzeydoğu Akdeniz'de gırgır balıkçılığı incelenmiştir. 2017 – 2018 av sezonunda Anamur ile Samandağ arasında faaliyet gösteren gırgır tekneleri yerinde ziyaret edilerek üç tip veri toplanmıştır. Aktif olan tekne sayıları balıkçılar ile görüşülerek belirlenmiş, resmi kayıtlar ile karşılaştırılmıştır. Deneyimli balıkçılar ile yapılan görüşmelerle geleneksel av sahaları harita üzerinde belirlenmiştir. Otuz günlük sefer çalışması yapılarak toplam 74 operasyonda yakalanan balık miktarı, ıskarta edilen balık miktarı ve tüketilen akaryakıt miktarı hesaplanmıştır. Yüz yüze 161 anket çalışması yapılarak balıkçıların sosyo – ekonomik durumları tespit edilmiştir. Çalışma bulguları, aktif olarak çalışan tekne sayısının (28) resmi kayıtta olan teknelerden (86) daha düşük olduğu göstermektedir. Bölgede filonun yoğunlaştığı on temel av sahası bulunmaktadır. 74 av operasyonunda toplamda 23,517 kg ürün satılmış, 61 kg ürün ise ıskarta edilmiştir. Bu seferler sırasında tüketilen akaryakıt miktarının 26,821 litre olduğu hesap edilmiştir. 1 kg ürün için akaryakıt tüketimi 1.14 litre olarak hesaplanmıştır. Sosyo ekonomik durum anketi bulgularına göre tayfların yaş ortalamasının 36 yıl ve ortalama gırgır balıkçılığı deneyiminin 14.8 yıl olduğu belirlenmiştir. Tayfaların % 70'i gırgır balıkçısı olmaktan memnun iken, % 30'unun memnun olmayıp zorunluluktan yaptığı bildirilmiştir. Yapılan anketlerin sonucunda gemi personellerinin %41'inin ilkokul, %37'sinin ortaokul, %19'unun lise ve %3'ünün ise üniversite mezunu olduğu tespit edilmiştir. Balıkçıların %49,1'i Kuzey doğu Akdeniz bölgesinde gırgır balıkçılığıyla ilgili sorunların olduğunu belirtmiş ve en önemli sorunlarını sırasıyla; düzensiz çalışma saatleri, sigortasız çalışma ve 24 m derinlik yasağı olarak sıralamışlardır.
Özet (Çeviri)
This study investigates purse seine fisheries in the north eastern Mediterranean. Three types of data were collected by visiting purse seiners operating between Anamur and Samandağ in 2017-2018 fishing season. Number of active vessels were determined by communicating with fishers, and they were compared with official records. Conventional fishing areas were mapped by meeting with experienced fishers. By on board observations of 30 days of sea trials, fuel consumption, and amount of fish captured and discarded in 74 operations were calculated. Socio economic situations of fishers were determined by 161 face to face questionnaires. Results show that number of the actively working vessels (23) is lower than that of officially registered (86). There are ten main fishing areas in the region where the fleet concentrate. In 74 fishing operations 23,517 kg of fish was marketed, and 61 kg was discarded. Amount of diesel consumed during the sea trips was estimated as 26,821 lt. Diesel consumed for 1 kg of marketed product was calculated as 1.14 lt. Results of socio economic situation questionnaires show that average age and average purse seining experience of fishers are 36 and 14.8 years, respectively. It was calculated that 70% of fishers are happy to be a purse seiner while 30% are unhappy but working there as they have to. It was determined that crew members are 41% primary school, 37% secondary school, 19% high school, and 3% university graduates. 49,1% of fishers reported existence of problems relevant to north eastern Mediterranean purse seine fisheries, and listed their most important problems as, irregular working hours, working without insurance, and 24 m depth limitations.