Tarımda ekonomik, beşeri ve sosyal sermayenin kırsal kalkınmada önemi
The importance of economic, human and social capital in rural development in agriculture
  1. Tez No: 535643
  2. Yazar: PİRAYE KATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kırsal alanlarda kalkınmanın sağlanabilmesi için ekonomik yatırımlar tek başına yeterli değildir. Günümüzde sermayenin farklı boyutlarının da üzerinde durulması gerekmektedir. Bu bağlamda bu araştırmada kırsal kalkınma, sosyal boyutuyla da ele alınmış ve sermaye; ekonomik, beşeri ve sosyal sermaye yönü ile değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın ana amacı ekonomik, beşeri ve sosyal sermaye ölçümü ve karşılaştırılması oluşturmaktadır. Ekonomik sermaye için brüt kar, beşeri sermaye için eğitim, tarımsal deneyim, hane nüfusu ve göç eğilimi ele alınmış ve sosyal sermaye ölçümü için sosyal sermaye ölçeğinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında Aydın ilinden üç ilçeden seçilen 96 çiftçi ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Anketlerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Alan araştırmasında elde edilen verilerin analizinde yöntem olarak yüzde, ortalama, standart sapma gibi temel istatistiksel yöntemler kullanılmış ve bunlara ek olarak faktör analizi ve ağırlıklandırılma yapılmıştır. Ağırlıklandırılan sosyal sermaye değişkenleri bağımlı değişken olarak kabul edilmiş, beşeri ve ekonomik sermaye unsurları bağımsız değişken olarak kabul edilip ki kare ve Anova (varyans analizi) yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre eğitim, dekara brüt kar ve tarımsal deneyim ile sosyal sermaye düzeyi arasında anlamlı bir ilişki vardır. İşletmecilerin yaşı, ikamet ettikleri ilçeler ve hane nüfusu ile sosyal sermaye düzeyi arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Etkin bir kalkınma için toplu hareket sağlayabilecek, çiftçinin bilincini artırıp birbirleriyle iletişimini güçlendirecek bir yayım faaliyetine yer verilmeli, kırsalda altyapının geliştirilmesine önem verilmeli; eğitim, sağlık hizmetlerinin artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic investments alone are not sufficient for development in rural areas. Nowadays, the different dimensions of capital need to be emphasized. In this context, rural development in this research is also discussed with the social dimension and capital; economic, human and social capital aspects. The main purpose of this study is to measure and compare economic, human and social capital. Gross profit for economic capital, education for human capital, agricultural experience, household population and migration tendency were considered and social capital scale was used for social capital measurement. A survey was conducted with 96 farmers selected from three districts of Aydın province. SPSS package program was used for the evaluation of the questionnaires. In the analysis of the data obtained from the field research, basic statistical methods such as percentage, mean and standard deviation were used and factor analysis and weighting were applied. The weighted social capital variables were accepted as dependent variables. Human and economic capital elements were accepted as independent variables and chi-square and Anova (variance analysis) were conducted. According to the results of the analysis, there is a significant relationship between education, decare gross profit and agricultural experience and social capital level. No significant difference was found between the age of the operators, the districts where they resided and the household population and the level of social capital. There should be a publication activity that will enable collective action for effective development, increase awareness of the farmer and strengthen the communication of each other; importance should be given to the development of rural infrastructure; education, health services need to be increased.