N-(2-aminoarilaçil)benzotriazol ortamlı 1-(4-hidroksi-2-alkil(aril)-3-kinolinil)etanonların sentezi
N-(2-aminoarylacyl)benzotriazole mediated synthesis of 1-(4-hydroxy-2-alkyl(aryl)-3-quinolinyl)etanones
- Tez No: 535678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar hastalığın kaynağına göre (bakteri, virüs veya mantar) antibakteriyel, antiviral ve antifungal olarak adlandırılırlar. Antibakteriyel ajanları da içine alan antibiyotikler bakterilerin ve mantarların yol açtığı hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılırlar. Ancak, 20. yüzyılın ortalarına doğru, antibiyotiklerin etkinliğinin düşmesine neden olan bakteri direncinin gelişmesi büyük bir sorun haline gelmiştir. Mevcut ilaçlara gösterilen bakteriyel dirençteki sürekli artış antibakteriyel tedavilerde ciddi bir sorundur ve yeni antibakteriyel ilaçların araştırılmasını gerekli kılmıştır. 4-Kinolon çekirdek yapısına piyasada mevcut birçok antibakteriyel ajanın yapısında sıklıkla rastlanır. Bu çekirdek yapıda gerçekleştirilecek en ufak yapısal modifikasyonlar çeşitli biyolojik aktivitelere sahip bileşiklerin eldesi ile sonuçlanabilmektedir. Ölümcül bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için piyasada mevcut çok fazla antibakteriyel ajan olsa da, bu ajanlara karşı gelişen direnç sebebiyle, yeni antibakteriyel ajanlara duyulan ihtiyaçta orantılı olarak artmaktadır. Bu sebeple bu tez çalışmasında, benzotriazol kimyası kullanılarak sentezlenecek N-(2-aminoarilaçil)benzotriazoller ile çeşitli 1,3-dikarbonil bileşikleri arasındaki reaksiyondan, literatürde yer almayan yeni bir yöntemle, bir 4-kinolon türevi olan 1-(4-hidroksi-2-alkil(aril)-3-kinolinil)etanonlar sentezlendi.
Özet (Çeviri)
The drugs used in the treatment of diseases are called antibacterial, antiviral and antifungal according to the source of the disease (bacteria, viruses, or fungi). Antibiotics that contain antibacterial agents are often used for the treatment of diseases caused by bacteria and fungi. However, towards the middle of the 20th century, the development of resistance to bacteria, which causes the effectiveness of antibiotics, has become a major problem. The continuous increase in bacterial resistance to existing drugs is a serious problem in antibacterial treatments and makes it necessary to search for new antibacterial drugs. 4-Quinolone core structure is frequently encountered in the structure of many marketed antibacterial agents. The smallest structural modifications to be carried out in this core structure may result in the acquisition of compounds having various biological activities. Although there are too many antibacterial agents available on the market for the treatment of deadly bacterial infections, due to the development of resistance to these agents, the need for new antibacterial agents is increasing proportionately. Therefore, in this thesis, 1-(4-hydroxy-2-alkyl (aryl) -3-quinolinyl) ethanones which are 4-quinolone derivatives were synthesized from the reaction between N-(2- aminoarylacyl)benzotriazole and various 1,3-dicarbonyl compounds, using benzotriazole chemistry.