Ege bölgesindeki profesyonel turist rehberlerinin mesleki sorunları ve çözüm önerilerine yönelik bir araştırma
A research aimed at professional problems and find solutions of professional tourist guides in Aegean region
- Tez No: 535696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VESİLE RÜYA EHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın iki temel amacı vardır. Birincisi, turist rehberliği mesleğini en ince ayrıntılarına kadar ele almak, dünyadaki uygulamalarını ve eğitimini incelemek ve ülkemizdeki uygulamaları ile karşılaştırma olanağı sunmaktır. Çalışmanın ikinci amacı ise, Ege bölgesinde faaliyet gösteren profesyonel turist rehberlerinin mesleki sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlara çözüm önerileri getirmektir. Bu amaçla 2006 yılında Ege bölgesinde faaliyet gösteren profesyonel turist rehberlerinin mesleki sorunlarını tespit etmek amacıyla anket çalışması yapılmış elde edilen 179 kullanılabilir anket istatistik olarak analiz edilmiştir. Daha sonra Ege bölgesinde faaliyet gösteren profesyonel turist rehberlerinin mesleki problemlerinin çözümüne yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has two objectives. The first objective is to examine the tourist guide profession in detail and to examine tourist guiding and its education all around the world, also providing a chance to discuss tourist guiding within Turkey. The second objective is to determine professional problems and find solutions for the tourist guides who are working in the Agean region of Turkey. In 2006 to determine professional problems of professional tourist guides in Agean region 179 questionnaries distrubuted and analysed statistically. Later solutions found and recommended for professional problems of professional tourist guides in Agean region.