Terkos Gölü örneğinde doğal kültürel çevrenin korunması ve geliştirilmesi üzerine bir araştırma
A research on conservation and development of natural and cultural environment; Case study Terkos Lake, istanbul
- Tez No: 535706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜL KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmada, İstanbul Kenti'ne ve bulunduğu yöreye vazgeçilmez yaşam kaynakları sunan Terkos Gölü'nün, doğal ve kültürel çevresinin korunması ve geliştirilmesine yönelik temel aracın ve unsurların belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; doğal ve kültürel çevre kavramları ve doğal ve kültürel çevrenin korunması ve geliştirilmesine yönelik yaklaşımlar araştırılmıştır. Bu çerçevede ekosistem yönetimi, bütüncül su kaynakları yönetimi ve göl yönetimi konuları incelenmiştir. Araştırma alanının doğal ve kültürel özelliklerinin ortaya konması, araştırma amacının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu çerçevede; alanın doğal çevre özellikleri“ekosistem envanteri”yöntemi ile elde edilmiştir. Alanın kültürel çevre özellikleri ise, anket ve köy genel bilgi formları kullanılarak tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ve incelenen yönetim ilkeleri birbirleriyle ilişkilendirildiğinde,alanın doğal ve kültürel çevresinin korunması ve geliştirilmesi için en uygun aracın,“göl yönetimi”olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda araştırma amacı çerçevesinde, alanda uygulanması gereken göl yönetim sürecinin bileşenleri ve faaliyetleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
It was aimed to find out the mean and the factor of conservation and development of natural and cultural environments of Terkos Lake, which has essential life resources for Istanbul City and Lake environment. With this aim, natural and cultural environment, ecosystem management, integrated water resources management and lake management concepts were researched. Determining the natural and cultural features of the research area was one of the most important parts of the research aim.“Ecosystem inventory”methodology was used for determining the natural features of the area. Cultural features were identified by using questionaire forms and General Information Forms for Villages. When research data and research management principles are related with each other, it is concluded that lake management is the most appropriate mean for the conservation and development of the natural and cultural environment of Lake Terkos. So, in the concept of the research aim, lake management process' components were determined and activities were suggested.