Vajinal histerektomi ve mccall kuldoplasti yapılan olgularda vajinal kafın horizontal ve vertikal kapatılmasının post operatif total vajinal uzunluğa etkisinin retrospektif araştırılması
Retrospective study on total vaginal length in the postoperative period of the effect of horizontal or vertical vaginal cuff closure in cases WHO underwent vaginal hysterectomy and MC call culdoplasty
  1. Tez No: 535708
  2. Yazar: EBRU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM EGEMEN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Evre 0-2 uterin prolapsus ve bunlara ek jinekolojik patolojiler nedeniyle vajinal histerektomi ve McCall kuldoplasti operasyonu yapılan olgularda, vajinal kafın horizontal veya vertikal kapatılmasının postoperatif erken dönemde total vajinal uzunluğa etkisini analiz etmektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmaya, 2011 - 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde evre 0-2 uterin prolapsus ve bunlara ek jinekolojik patolojiler nedeniyle; tek cerrahın yönetiminde vajinal histerektomi ve McCall kuldoplasti operasyonu yapılan 112 hasta dahil edildi. Bu hastalar vajinal kaf suturasyon tekniğine göre iki gruba ayrıldı (horizontal kapatılma n=54; vertikal kapatılma n=58). Preoperatif değerlendirmede evre 3-4 uterin prolapsusu olup; vajinal histerektomi ve sakrospinöz fiksasyon operasyonu yapılan hastalar çalışma dışı tutuldu. Vajinal histerektomi operasyonu öncesi olguların total vajinal uzunlukları, ring forceps yardımıyla posterior forniks ile hymenal ring arası ölçülerek hesaplandı. Histerektomi sonrası total vajinal uzunluk değerlendirmesi post operatif 6. haftada aynı şekilde tekrar ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda vajinal histerektomi yapılan hastalar iki grup şeklinde değerlendirildi. Preoperatif vajinal uzunluk vertikal ve horizontal grupta benzerdi (9.07 [0.89] cm – 9.10 [0.96] cm; p=0.767). Post operatif 6. haftada horizontal kapatılan grup anlamlı olarak kısa bulundu (horizontal 7.88 [0.83] cm – vertikal 8.50 [0.92] cm; p=0.002).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of horizontal or vertical vaginal cuff closure on total vaginal length in the postoperative period in cases who underwent vaginal hysterectomy and Mc Call culdoplasty because of the grade 0-2 uterine prolapsus and additional gynecologic pathologies. Materials and methods: Present retrospective study was performed by the management of a single surgeon in the 1st Gynecology and Obstetrics Clinic of Tepecik Training and Research Hospital in between 2011 - 2018. One hundred twelve patients were included in this study. All patients underwent vaginal hysterectomy and McCall culdoplasty because of the grade 0-2 uterine prolapsus and additional gynecologic pathologies. These patients were divided into two groups according to vaginal cuff technique (horizontal closure n = 54; vertical closure n = 58). In the preoperative evaluation, patients who had grade 3-4 uterine prolapsus undergoing vajinal hysterectomy and sacrospinous ligament fixation operation were excluded from the study. The total vaginal lengths of the patients were determined by measuring between the posterior fornix and hymenal rings with the help of ring forceps before hysterectomy. After hysterectomy the measurement of total vaginal length at the postoperative 6th week was measured in a same manner. Result: In present study, patients who underwent vaginal hysterectomy were evaluated as two groups in terms of vaginal cuff closure technique. Preoperative vagina length in the horizontal and vertical groups were similar (9.07 [0.89] cm – 9.10 [0.96] cm; p=0.767). At 6 weeks postoperatively, the vagina was significantly shorter in the horizontal group (horizontal 7.88 [0.83] cm – vertical 8.50 [0.92] cm; p=0.002).