Genital kondilomu olan hastalarda servikal HPV ve intraepitelyal neoplazi sıklığı
  1. Tez No: 535714
  2. Yazar: GÖKHAN GÜLYAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA MELTEM PİRİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Uterin serviksi enfekte ettiği bilinen yaklaşık 40 adet İnsan Papillomavirüs raporlanmıştır. Bu virüslerin servikste servikal intraepitelyal neoplaziler ve invaziv serviks kanseri yaptığı yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. HPV'lerin ayrıca anogenital siğiller yaptıkları bilinmektedir. Daha önceki çalışmalarda da birliktelikleri araştırılan bu virüsün tipleri arasında, toplumda sık görülen HPV 16 ve 18 gibi virüsler bulunmaktadır. Genital lezyonu olan hastalarda yapılan HPV-DNA, HPV tiplendirme ve servikal sitolojik incelemelerle, bu durum ortaya konmaya çalışılmaktadır. Biz de anogenital siğili mevcut hastalarda yüksek riskli HPV tiplerinin ve servikal displastik değişikliklerin sıklığını ortaya koymayı amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Ocak 2017-Aralık 2017 arasında hastanemiz jinekolojik onkoloji polikliniğine genital lezyon şikayetiyle başvuran , anogenital siğil tespit edilen 72 kadın hastadan alınan; HPV-DNA, HPV tiplendirme, Pap smear, servikal punch biyopsilerin sonuçlarının retrospektif olarak incelenmesi ile genital lezyonu olan hastaların servikal displastik durumu ve servikal HPV tutulumu incelenmeye alınmıştır. Ayrıca hastaların demografik özellikleri, tıbbi ve obstetrik öyküleri ve muayeneleri ile servikal tutulum durumu da karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 72 genital kondilomu mevcut hastanın %50'sinde (n=36) HPV-DNA pozitif bulunmuştur. %11,1(n=8)'inde HPV tip 16, %9,7(n=7)'sinde HPV tip 18, %6,9(n=5)'inde HPV tip 31, %8,3(n=6)'ünde HPV tip 39 izlenmiştir. Hastaların alınan Pap Smear sonuçlarına göre; hastaların %77,8'inin sonucu benign, %12,5(n=9)'inin düşük dereceli intraepitelyal lezyon(LGSIL), %9,7(n=7)'sinde önemi belirsiz atipik skuamoz hücreler (ASC-US) izlenmiştir. Ayrıca hastaların 40'ına serviks biyopsisi yapılmış, %37,5(n=26)'inin biopsi sonucu benign olarak sonuçlanmış. Hastaların %15,3(n=11)'ü düşük dereceli intraepitelyal lezyon izlenmiş olup, %2,8(n=2)'inde yüksek dereceli intraepitelyal lezyon izlenmiştir Sonuç: Genital kondilomlu hastalarda servikal HPV-DNA oranı topluma göre daha yüksektir. Ayrıca HPV tip 16 ve tip 18 gibi yüksek riskli tiplerin de genital lezyonu olan hastalarda, sağlıklı topluma göre daha sık görüldüğü izlenmiştir. Buna paralel olarak alınan Pap smear sonuçlarında ve servikal biyopsi sonuçlarında topluma göre daha fazla displastik değişiklikler izlenmiştir. Bu sonuçlarla anogenital siğili mevcut hastaların serviks neoplazileri açısından yakından takip gerektirdiği yorumu yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: 40 types of Human Papillomavirus are reported, that infect uterine cervix. In addition to cervical patologies, some HPV types, like type 6 and -11, can cause anogenital warts. Probability of co-infection with high risk HPV viruses, and related cervical patologies is needed to be investigated. Clinicians examine HPV-DNA test, HPV genotyping test, Pap smear test and if needed cervical punch biopsies to evaluate cervical status in patient with genital warts. In patients with anogenital warts, we try to evaluate incidence of HR HPV types and incidence of cervical dysplastic changes on their cervices. Methods and design: 72 women who have anogenital warts and apply to our gynecological oncology clinic between January 2017 and December 2017 were retrospectively investigated with the results of their HPV-DNA tests, HPV genotyping tests, Pap smear tests and cervical punch biopsies. We try to evaluate these 72 patients' cervical HPV and cervical dysplastic status. We also recorded patients' demographic feathures: obstetric and medical histories and phsycal examinations. Results: In our study, 50% (n=36) patients of total participants had positive cervical HPV-DNA. 11,1% (n=8) of the patients have HPV type 16, 9,7%(n=7) have HPV type 18, 6.9%(n=5) have HPV type 31, 8,3%(n=6) have HPV type 39. Cytologically, 77,8%(n=56) of patients have benign cytological findings, 12,5%(n=9) have low grade intraepiteliel neoplasms(LGSIL), 9,7%(n=7) have atipical squamous cells with undetermined significance(ASC-US). 37,5%(n=26 of 40) of patients have benign cervical biopsy results, 15,3%(n=11 of 40) LGSIL, 2,8%(n=2 of 40) have HGSIL. Conclusion: Patients with anogenital warts have higher incidence of HPV-DNA in comparison with general population. In addition to positivity, high risk HPV types, like HPV 16 and 18, are relatively higher incidence. In our study we have seen higher rates of cervical dysplastic changes in Pap smear results, too. These dysplastic changes based on higher incidence of HPV-DNA and HR HPV types. In conclusion; patients with anogenital warts have higher potential for cervical neoplasms and they need closer investigation and follow-up for cervical cancer.