Pulmoner endarterektominin altı dakika yürüme testi ve ekokardiyografik parametrelere olan etkisi
Six-minute walk test and echocardiographic parameters effect of the pulmonary endarterectomy
- Tez No: 535715
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (KTEPH), tekrarlayan embolilere bağlı pulmoner vasküler yatakta gelişen yapısal değişiklikler sonucunda pulmoner arter basıncında ve vasküler dirençte artış sonucunda gelişir. Morbiditesi ve mortalitesi yüksek, ilerleyici bir kazanılmış kardiyopulmoner vasküler yatak hastalığıdır. Pulmoner tromboendarterektominin(PEA) pulmoner vasküler yatakta ve sağ ventrikülde (RV) ekokardiyografik ve hemodinamik olarak yarar sağladığı gösterilmiştir. Pulmoner hipertansiyon hastalarının klinik olarak tedavi yanıtını değerlendirmek için 6 dakika yürüme testi (6MWT) uzun yıllardır kullanılmaktadır. Çalışmamızda PEA işlemi yapılmış KTEPH hastalarının operasyondan önce ve sonra 6.ayda yapılan ekokardiyografi ve yürüme testlerindeki değişim ve ekokardiyografik parametrelerin 6MWT ile olan korelasyonları araştırılması hedeflenilmiştir. Metod: Araştırmamıza 2009 ile 2011 yılları arasında Marmara Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim dalına başvurup başvurup PEA operasyonu için uygun şartlara sahip ardışık 30 hasta alınmıştır. RV fonksiyonları transtorasik ekokardiyografi ile, fonksiyonel kapasite ise 6-MWT ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH) developed as a result of structural changes in the pulmonary vascular bed due to recurrent thromboembolia . Increase in pulmonary artery pressure and vascular resistance results in right heart failure. CTEPH has high morbidity and mortality and a progressive disease of acquired cardiopulmonary vascular bed. In the diagnosis of CTEPH, ventilation and perfusion scintigraphy is very important. The diagnosis is made in the data obtained by hemodynamic measurements. To assess the severity of disease echocardiography, pulmonary angiography, and computed tomographic angiography are used. Successful pulmonary thromboendarterectomy (PEA) is definitive treatment of the disease. Short and long term results of the surgery are evaluated by right ventricular echocardiography. To asses response of treatment patients with pulmonary hypertension are coming used. İn this study , patients were evaluated by echocardiography and 6 MWT before and after surgery. Our investigation, 30 patients admitted to the Marmara University of Thoracic Surgery were included, between 2009 and 2011.