Ağır, orta, hafif tıkayıcı uyku apne hipopne sendromlu hastaların serum iskemik modifiye albümin düzeyinin basit horlaması olan hastalarla karşılaştırılması
Erum ischemia modified albumin levels inpatients with severe, moderate, mildobstructive sleep apnea hypopnea syndrome(OSAS): Comparison between the osas patients andsimple snoring patients
- Tez No: 535716
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN OSMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Patogenezinde oksidatif stres ve inflamasyonun yattığı obstrüktif uyku apne hipopne sendromunda (OUAS), bir akut faz reaktanı olan iskemik modifiye albüminin (İMA) tanıdaki önemini araştırmak. Materyal ve Metod: Araştırma, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz polikliniğine horlama, uykuda nefes durması, gündüz aşırı uykululuk hali (GAUH), sabahları yorgun uyanma şikayetleri ile başvuran ve Polisomnografiye göre 22 basit horlama, 22 hafif, 25 orta ve 28 ağır derece OUAS tanısı konulan hasta olmak üzere 97 hasta ile yapıldı. Hastalara kliniğimizdeki uyku laboratuarında 32 kanallı polisomnografi (PSG) (EMBLA S 4500) uygulandı. Hastaların Epworth Uykululuk Skalasını (EUS) doldurmaları istendi. Tüm hastaların krikoid kartilajın boyun çevresi, kilo ve boy uzunlukları ölçüldü, vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplandı. Hastaların ek sistemik hastalıkları sorgulandı. Tüm hastalarda yaş, cinsiyet, EUS, boyun çevresi, VKİ, komorbidite, çeşitli PSG parametreleri ve İMA parametreleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the importance of ischemia-modified albumin as acute phase reactant in obstructive sleep apnea hypopnea syndrome (OUAS) that has oxidative stress and inflammation in the pathogenesis. Material and Methods: The study was carried out at Antalya Training and Research Hospital Ear Nose Throat Polyclinic between 15.09.2018 and 15.01.2019. 97 patients who have patients with snoring, sleep-breathing, daytime sleepiness, waking up in the mornings, and headache included and patients divided into four groups: 22 simple snoring, 22 mild OUAS, 25 moderate OUAS and 28 severe OUAS. The patients were administered a 32-channel PSG (EMBLA S 4500) in a sleep laboratory in the Ear Nose and Throat clinic. The patients were asked to complete the Epworth Sleepiness Scale (EUS). Neck circumference, weight and height were measured from the upper part of the cricoid cartilage and body mass index (BMI) was calculated. Additional systemic diseases of patients were questioned. Age, gender, EUS, neck circumference, BMI, additional disease, PSG parameters and IMA were examined.