Prostat kanseri tanısında PIRADS skorunun transrektal ultrasonografi eşliğindeki biyopsi patoloji sonucu ile korelasyonu
The correlation of PIRADS score obtained by transrectal ultrasound biopsy-pathology in the diagnosis of prostate cancer
- Tez No: 535720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş-amaç: Çalışmamızda parmakla rektal muayene (PRM) bulguları ve prostat spesifik antijen (PSA) yüksekliği nedeniyle transrektal ultrasonografi eşliğinde biyopsi (TRUS-bx) öncesi tanı amaçlı multiparametrik manyetik rezonans görüntüleme (MpMRG) tetkiki yapılan hastalarda klinik ve patoloji sonuçlarının prostat görüntüleme-raporlama ve bilgi sistemi versiyon 2 (PIRADS v2) skoru ile karşılaştırılması ve korelasyonu ile MpMRG'nin tanıdaki başarısını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: PRM bulguları ve PSA yüksekliği nedeniyle tanı amaçlı MpMRG çekilen 110 hastada klinik, patolojik ve PIRADS v2 skorunun karşılaştırması ve korelasyonu amacıyla birbirinden bağımsız 2 radyolog görev aldı. Dahil edilen hastaların Gleason gradeleri 3+4, 4+3 ve üzeri olan hastalar malign kabul edildi. MpMRG'de PIRADS v2 skoru 4 ve 5 olan hastalar malign; 1, 2 ve 3 olan hastalar ise benign kabul edildi. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) paket programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, digital rectal examination (DRE) findings and comparison with Prostate Imaging-Reporting and Data System version 2 (PIRADS v2) score of clinical and pathological findings in patients who underwent the examination of Multiparametric Magnetic Resonance Imaging (MpMRI) prostate spesific antigen (PSA) elevation for diagnosis before because of transrectal ultrasonography guided biopsy (TRUS-bx) and we evaluate its success in the diagnosis of MpMRI with the correlation. Matherials and method: For the comparison of the clinical, pathological and PIRADS v2 scores, 2 independent radiologists took part in 110 patients who received MpMRI for diagnostic purposes due to their DRE findings and PSA elevation. Patients with Gleason grade 3+4, 4+3 and above included malignant. Patients with PIRADS scores 4 and 5 in MpMRI were malignant; Patients 1, 2 and 3 were accepted as benign. Data were analyzed by IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA).