Akciğer tüberkülozlu hastalarda serumda tiyol-disülfid dengesinin hastalık yükü ve izoniyazid direnci ile ilişkisi
The relationship of thiol-disulfide homeostasis with severity of disease and isoniazid resistance in pulmonary tuberculosis patients
- Tez No: 535719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN KUYUCU, DR. OLGA AKKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada, akciğer tüberkülozu hastalarında oksidan-antioksidan dengenin, yeni bir yöntem olan serumda tiyol-disülfid ölçümleri aracılığıyla değerlendirilmesi ve bu dengenin hastalık yaygınlığı, izoniyazid direnci ve tedaviyle ilişkili değişimlerinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İleriye dönük gözlemsel bu çalışmaya, 01.06.2018-01.12.2018 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde yatarak tedavi edilen yeni tanı akciğer tüberkülozlu 49 hasta ve 34 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Hastaların tedavi öncesi, tedavinin 4., 7. ve 30. günlerinde alınan serum örneklerinde tiyol-disülfid dengesi araştırıldı. İzoniyazid direnç durumları, radyolojik ve mikrobiyoloik hastalık yaygınlıkları, eritrosit sedimentasyon hızı, C-reaktif protein, lökosit ve albümin değerleri kaydedildi. İstatistiksel analizler SPSS-25.0 ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate oxidant-antioxidant profile of pulmonary tuberculosis patients by a novel method measuring thiol-disulfide values in serum and to establish the changes of this homeostasis through the treatment, by severity of the disease and isoniazid resistance. Material and method: This prospective observational study conducted from 01.06.2018 to 01.12.2018, in University of Health Sciences Sureyyapasa Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital, on 49 newly diagnosed pulmonary tuberculosis patients and 34 healthy control. The thiol-disulfide levels analized in the serum of patients before the treatment and on 4th, 7th and 30th days of treatment. Isoniazid resistance, radiological and microbiological severity of the disease, erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein, leukocyte, hemoglobin and albumin were recorded.