Trabzon ilinin biyoklimatik konfor açısından değerlendirilmesi
The evaluation in terms of bioclimatic comfort of the province of Trabzon
  1. Tez No: 535820
  2. Yazar: İLKNUR ZEREN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada Trabzon ilinin biyokonfor durumu, termal ısı adası değişimlerinde doğal elementlerin (arazi örtüsü, su, bitkiler gibi) rolü ve mevcut kentsel arazi kullanımı (kentsel arazi kullanımı) incelenmiştir. Veri analizi için, Landsat 5, 7, 8 uydularında bulunan 10 ve 11 görüntü bantları, OLI1 ve TIRS2 cihazları ve meteorolojik yer ölçüm istasyonları kullanılmıştır. Trabzon ilinin konfor değer alanlarında ara sıcaklık dağılımını incelemek ve kentsel ısının yerel etkilerini belirlemek için tek bantlı görüntülerin sınıflandırmaları yapılmıştır. Çalışma kapsamında Normalleştirilmiş Fark Bitkisel Bitki Örtüsü, Normalleştirilmiş Fark Bina Dizini, Normalleştirilmiş Fark Çıplak arazi İndeksi ve Normalleştirilmiş Fark Su Endeksi ile kentsel ısı adası arasındaki korelasyonun varlığını veya yokluğunu araştırmak için arazi yüzey sıcaklığı (LST) üzerinde uzamsal korelasyon testi yapılmıştır. Trabzon ilinin konfor değerleri durumu yıl bazında ele alındığında anlamlı bir korelasyona sahiptir. Çalışmada yapılan İmge analizi sonuçlarına göre kentin kentsel adalarının etkileyen faktörlerin kentin kuzey bölgelerinde yoğunlaştığı belirlenmiştir. Bu faktörler sanayinin ve yapılaşmanın yoğunluğu ile topografyanın dağlık oluşudur. Çalışma sonuçlarına göre arazi yüzey sıcaklığı ile Trabzon'un bitki örtüsü endeksi arasında bir ilişki bulunmaktadır. Buna göre azaltılmış bitki örtüsü, şehrin yüzey sıcaklığının artmasına neden olur.
Özet (Çeviri)
In this research, the bioclimatic status of the metropolis of Trabzon was investigated and the role of natural elements (land cover, water, plants) and the current urban land use (urban land use) were investigated in thermal heat island changes. Satellite image bands 10 and 11 and OLI1 and TIRS2 devices on Landsat 7, 8, and meteorological ground measurement stations were used for data analysis. Single band classes were used to examine the intermediate temperature distribution in the comfort value areas of the province of Trabzon and to determine the local effects of urban heat. After that, we used the spatial correlation test on Land Surface Temperature (LST) to investigate the presence or absence of the correlation between Normalized Difference Vegetation Index (NDVI), Normalized Difference Built up Index (NDBI), Normalized Difference Bareness Land Index (NDBaI), and Normalized Difference Water Index (NDWI) and the urban heat island. A significant correlation was found between the urban comfort values and the results of Trabzon's urban comfort values. As a result of evaluating image analysis showed that the city's urban islands are affected by the presence of industrial cities, dense structures, unstructured urban development and mountain topography in the northern regions of the city. In addition, there is a relationship between land surface temperature and Trabzon's vegetation index that reduced vegetation is thought to cause an increase in the surface temperature of the city.