İstanbul ilindeki toplu yemek üretim tesislerinde ISO 22000 gıda güvenliği sistemleri uygulamalarında karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri
Problems and solution proposals in ISO 22000 food safety systems applications in massive production facilities in Istanbul
- Tez No: 535829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Toplu yemek üretimi gerçekleştiren tesislerde gıda güvenliğine verilen önemin, ortaya çıkan problemlerin ve bunların çözümlerine yönelik yapılanların incelenmesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmaya 100 kişi dahil edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi neticesinde gıda güvenliği uygulamalarının yerine getirilme düzeyinin en düşük olduğu 3 aşamanın sırasıyla satın alma, teslim alma ve depolama olduğu görülmüştür. 2000 yılı sonrasında faaliyete geçen firmaların gıda güvenliği uygulamalarını yerine getirme düzeylerinin 2000 öncesinde faaliyete geçen firmalardan anlamlı şekilde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yine yapılan çalışmada ISO 22000 belgesini 2010 sonrasında alan yemek üretimi firmalarının gıda güvenliği uygulamalarını yerine getirme düzeylerinin anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür. Firmaların karşılaştıkları en önemli 5 sorun“sistemli, sertifikalı tedarikçi bulma güçlüğü”(Ort. 1.46±.67),“analiz maliyetlerinin yüksekliği”(Ort. 1.46 ±.67),“nitelikli eleman eksikliği”(Ort. 1.47±.67),“analizler için akredite laboratuvar bulma güçlüğü”(Ort. 1.47±.67) ve“çalışanların yeterince bu sisteme aktif olarak katılmamaları”(Ort. 1.69±.69) şeklindedir.
Özet (Çeviri)
100 people were included in the study to investigate the importance of food safety and the problems that arise in food safety production and for examining the solutions of these problems in mass housing production institutions. As a result of the analysis of the data obtained from the study, it was seen that the 3 stages where the food safety practices were the lowest in terms of purchasing, receiving and storing, respectively. It was determined that the level of fulfillment of food safety practices of the companies that started to operate after 2000 were significantly higher than the firms that started operating before 2000. Again, in the study, it was seen that food production companies that received ISO 22000 certificate after 2010 had a significantly higher level of food safety practices. The most important problems faced by the firms were 67 difficulty finding systematic, certified suppliers. (Mean = 1.46 ± .67), 67 high cost of analysis. (Mean = 1.46 ± .67),“lack of qualified staff”(Mean = 1.47 ± .67). 1. Difficulty in finding an accredited laboratory for analyzes (Mean = 1.47 ± .67) and) not actively participating in this system" (Mean = 1.69 ± .69).