Hemşirelerin yöneticilerinde algıladıkları güç kaynakları
Nurses' perceived power resources in their managers
- Tez No: 535828
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma hemşirelerin yöneticilerinde algıladıkları güç kaynaklarını belirmek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan bir kamu, bir üniversite ve bir özel hastane olmak üzere üç hastanede çalışan hemşirelerden oluşturulmuş (N=1783), örneklemi ise tabakalı örneklem yöntemi kullanılarak belirlenmiş, araştırmanın verileri araştırmaya gönüllü olarak katılan toplam 365 hemşireden elde edilmiştir (N=365). Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen dokuz soruluk kişisel bilgi formu ve Bağcı (2009) tarafından geliştirilen iki ana boyut, dört alt boyut ve on bir maddeden oluşan“Algılanan Güç Kaynakları”ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin bütününe ilişkin güvenilirlik alfa katsayısı 0,80 boyutlara ilişkin güvenilirlik alfa katsayıları ise sırasıyla; Etkileyici kişilik 0,83; uzmanlık 0,77; pozisyon 0,78 ve ekonomik 0,70 olarak hesaplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20 paket programından yararlanılarak temel ve ileri istatistik analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hemşirelerin çoğunun 26-35 yaş grubu, kadın, bekar, lisans mezunu, beş yıl ve daha az süreli mesleki deneyime sahip olduğu ve yönetici hemşirelerinde kişisel güç ve pozisyon gücü ile etkileyici kişilik, uzmanlık, konum ve ekonomik güç algılarının ortalamanın üzerinde olduğu ve bu algıların çalıştıkları kurum, medeni durum, eğitim durumu, görev ünvanı ve çalışılan birime göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılıkların olduğu saptanmıştır. Algılanan güç kaynakları ölçeği kişisel güç ile pozisyon gücü ana boyutları ve etkileyici kişilik gücü, uzmanlık gücü, ekonomik güç ile konum gücü alt boyutları algıları arasında pozitif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to identify the power sources that nurses perceive in the managers. The study population consisted of nurses working in three hospitals (N = 1783), one public, one university and one private hospital located in the Istanbul province of Europe, and the sample was determined using stratified sampling method and a total of 365 nurses were voluntarily participated in the research (N= 365). A nine-item personal information form developed by the researcher and“Sensed Power Resources”scale consisting of two main dimensions, four sub dimensions and eleven items developed by Bağcı (2009) were used as data collection tools. Reliability alpha coefficient for the whole scale is 0.80 and reliability alpha coefficients for 0,80 dimensions are; Impressive personality 0,83; expertise 0.77; the position is 0.78 and the economic is 0.70. Basic and advanced statistical analyzes were used by analyzing the data using SPSS 20 package program. The majority of the nurses participating in the research were 26-35 age group, female, single, undergraduate, having five years or less of professional experience and above managerial nurses' personal power, position power and impressive personality, expertise, position and economic power perceptions. There were statistically significant differences according to institution, marital status, education status, duty title and the work done by perceptions. The perceived power sources scale was determined to be positively correlated with personal power, position power major dimensions, and impressive personality, expertise, economic power, and location power subscales.