Proje tip üretim için bir eş zamanlı malzeme ve kapasite ihtiyaç planı sistemi tasarımı
Design of a simultaneously material and capacity requirements planing system for project type production
- Tez No: 535837
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Endüstriyel üretim tiplerinden proje tip üretimde, üretimin planlaması ve kontrolü ile faaliyetlerin seçilmesi ve ne zaman yapılacağı kararı verilmektedir. Bu amaçla kullanılan en yaygın planlama şekli Şebeke Analizi (Network Analysis)'dir. Bu çalışmada, proje tip üretime sahip olan dış cephe giydirme firması ele alınmıştır. İnşaat sektöründe faaliyetlerin planlaması için kullanılan en yaygın planlama aracı, şebeke analiz yöntemlerinden biri olan Kritik Yol Yöntemi (CPM)'dir. CPM tekniği bir projenin olması halinde güvenilir sonuç vermektedir. Fakat proje sayısı arttıkça faaliyet sayısı da beraberinde artmaktadır. Faaliyetlerin aynı faaliyet merkezlerinde yapılması halinde, faaliyetlerin tamamlanma zamanlarının doğru hesaplanması güç olmaktadır. CPM tekniğinde faaliyet sürelerinin kesin bilinmesi gerekmektedir. İşletmelerde kapasite kısıtı da göz ardı edilemez. CPM yaklaşımı, kapasitelerin kısıtlı olmasına bağlı çalışmamaktadır. Bu çalışmanın kapsamı, proje tip üretimde, birden fazla projenin olması durumunda kapasite kısıtlı bir yöntem geliştirmektir. Projelerin çizelgelenmesi, malzemelerin istenilen tarihte üretime katılması ve faaliyet merkezlerindeki faaliyet zamanlarının belli olması için eş zamanlı MRP/CRP sistem algoritması oluşturulmuştur. Proje tip üretimde kapasite ihtiyaç planlaması (CRP) ile kapasitenin daha etkin kullanımı amaçlanmıştır. Mevcut kapasite durumlarını eş zamanlı yansıtan Gelişmiş Planlama Tahtası'nda gantt şeması oluşturulmuştur. Gelişmiş Planlama Tahtası ile kapasite kullanımı etkin şekilde sağlanmıştır. Bu çizelgeye bağlı MRP çalıştırılıp ERP programına işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Project type production from industrial production types, it is decided to plan and control the production and to select the activities and when to do the production. The most common planning method used for this purpose is Network Analysis. In this thesis, exterior cladding firm with project type production was discussed. The most common planning tool used for planning activities in the construction sector is the Critical Path Method (CPM), one of the network analysis methods. The CPM technique provides reliable results if it is a Project. But the number of projects increases, the number of operations is also increasing. If the activities are carried out in the same activity centers, it is difficult to calculate the completion times of the activities correctly. In CPM technique, the duration of the activities should be known precisely. Capacity constraints can not be ignored in enterprises. CPM approach does not work due to limited capacities. The scope of this thesis is to develop a method that is limited in capacity in the case of more than one project in project type production. Simultaneous MRP / CRP system algorithm has been established for scheduling of projects participation of materials in production on the desired date and the time of activity in business centers Capacity is intended to use more effectively with Capacity Requirement Planning (CRP) in project type production. Advanced Planning Board, reflect simultaneousky current capacity situations with created ganttdiagramat a firm engaged. Capacity utilization is provided effectively with the Advanced Planning Board.The application of MRP to the ERP program was examined graphically.