Tavşanlarda deneysel oluşturulan subaraknoid kanamayı takiben uygulanan decorinin serebral vazospazm üzerine etkileri
The effects of decorin on cerebral vasospasm following experimental subarachnoid hemorrhage in the rabbits
  1. Tez No: 535861
  2. Yazar: BETÜL YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERHAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Subaraknoid kanama, kranial ve spinal bölgedeki subaraknoid aralıkta sıklıkla arteriyal, bazen venöz yapılardan kaynaklanan ve travma dışı en sık nedeni intrakranial anevrizma rüptürü olan kanamalardır. Serebral vazospazm, intrakranial anevrizma rüptürü sonrası subaraknoid mesafedeki kanın, kan metabolitlerinin ve diğer ajanların, büyük serebral arterlerde meydana getirdiği şiddeti değişken, yavaş seyirli, geri dönüşümlü olabilen patolojik daralmalardır. Serebral vazospazm oluşumu tam olarak anlaşılamayan kompleks olaylar zincirinin sonucudur ve subaraknoid kanama sonrası vazospazmı önleme ya da geri çevirebilme komplikasyonları önlemek için uygulanacak tedavinin asıl amacıdır. Decorin, fibrozis oluşumunun temel faktörlerinden biri olan TGF-β1 protein kompleksine bağlanarak onun aktivasyonunu baskılayan doğal bir inhibitördür. Bizim çalışmamızın amacı; deneysel olarak tavşanlarda oluşturulan SAK modelinde, SAK' a bağlı tavşan baziler arterinde gelişen vazospazmda; TGF-β1 inhibisyonu yapan decorinin, damar yapısı ve hipokampal bölgelerde oluşan nöronal hasar üzerine etkilerini göstermektir. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışmada 2,5-4 kg ağırlığında, erkek, Yeni Zelenda beyaz tavşanları kullanıldı. Kontrol (n:8), SAK (n:8), SAK+decorin (n:8), SAK+TGF-β1 (n:8) grupları olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu hariç SAK oluşturulan diğer gruplardan; decorin grubuna SAK' ı takiben 0,1 mg/kg decorin (Sigma-Aldrich), 3 gün boyunca, (1x1/ 24 saatte bir doz) intraperitoneal yolla uygulandı, TGF-β1 grubuna SAK'ı takiben 50 mikrogram TGF-β1, 1 ml otolog BOS içinde, sisterna magnaya injekte edildi. 72 saatin sonunda perfüzyon ve fiksasyon işlemini takiben beyin, beyincik ve beyinsapı çıkarılmış ve histopatolojik incelemeye alındı. Baziler arterin lümen alanı ve duvar kalınlığı BAB-Bs200ProP Image Processing and Analysis System (Ankara, Türkiye) kullanılarak yapıldı. İmmunuhistolojik olarak damar duvar yapısı ve hipokampustaki nöronal dejenerasyon değerlendirildi. BULGULAR Elde edilen bulgular, decorin verilen grup ile SAK grubu karşılaştırıldığında, decorinin damar lümen alanında artışa ve damar duvar kalınlığında azalmaya neden olduğunu ve hipokampal bölgelerdeki nöronal dejenerasyon skorlarının decorin grubunda, SAK grubuna göre belirgin azaldığını göstermektedir ve bu farklar istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. SONUÇ Sonuç olarak decorinin, SAK sonrası gelişen vazospazmı önlemede ya da etkilerini geri çevirmede etkili olabileceğini görmekteyiz. Bundan dolayıdır ki decorin, SAK' ın neden olduğu vazospazmın önlenmesi ve buna bağlı gelişen serebral iskeminin üzerine nöroprotektif etkisiyle, vazospazm tedavi stratejilerinde önemli bir rolü olacağı söylenebilir. Anahtar kelimeler Subarakanoid kanama, serebral vazospazm, decorin, TGF-β1
Özet (Çeviri)
Subarachnoid haemorrhage is often caused by arterial and sometimes venous structures in the subarachnoid space in the cranial and spinal region, and its most common non-traumatic cause is intracranial aneurysm rupture. Cerebral vasospasm is the pathological constriction in large cerebral arteries caused by the blood, blood metabolites and other agents in the subarachnoid space after rupture of intracranial aneurysms, which may be severely variable, slow and reversible. The occurrence of cerebral vasospasm is the result of a complex chain of events that is not fully understood, and the main purpose of the treatment is to prevent the complications of preventing or reversing vasospasm after subarachnoid hemorrhage. Decorin is a natural inhibitor that inhibits the activation of the TGF-β1 protein complex, one of the main factors of fibrosis formation, by binding to it. The purpose of our study is to show the effects of decorin, which inhibits the TGF-β1, on vascular structure and neuronal damage in hippocampal regions in vasospasm in rabbit basilar artery which is caused by the SAH model that is experimentally induced in rabbits. MATERIALS AND METHODS In this study, male, New Zealand white rabbits weighing 2.5-4 kg were used. Groups were divide into 4 groups: Control (n: 8), SAK (n: 8), SAK + decorin (n: 8), SAK + TGF-β1 (n: 8). Except the control group, from the other groups which were formed with SAK, the decorin group was treated with 0.1 mg / kg decorin (Sigma-Aldrich) via intraperitoneal injection for 3 days (1x1 / 24 hour dose) and the TGF-β1 group was injected in the cisterna magna by 50 microgram TGF-β1 in the autologous CSF. After 72 hours, following the perfusion and fixation processes, brain, cerebellum and brainstem were removed and histopathological examination was performed. Basilar artery's lumen area and wall thickness was performed by using BAB-Bs200ProP Image Processing and Analysis System (Ankara, Turkey). Vascular wall structure and neuronal degeneration in the hippocampus were evaluated immunohistologically. FINDINGS The results obtained indicate that, when comparing the decorin group and SAK group, the decorin caused an increase in the vessel lumen area and a decrease in vessel wall thickness and hippocampal neuronal degeneration scores, significantly decreased in the decorin group compared to the SAH group and these differences were statistically significant. RESULT In conclusion, it is seen that decorin may be effective in preventing vasospasm after SAH or in reversing its effects. Therefore, it can be said that decorin will play an important role in the treatment strategies of vasospasm by its prevention on vasospasm caused by SAH and with its neuroprotective effect on cerebral ischemia which is caused by vasopasm. Key Words Subarachnoid hemorrhage, cerebral vasospasm, decorin, TGF-β1