Radyoaktif atıkların kil mineralleri ile aktiviteden arıtılması
Decontamination of radioactive wastes by clay minerals
  1. Tez No: 535862
  2. Yazar: MEHMET TEKDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Nükleer enerji ve radyoizotopların kullanımındaki hızlı artış, radyoaktif atıkların aktiviteden arıtılması için etkili ve ekonomik yöntemler geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmada, 137Cs izotopunu içeren düşük aktiviteli radyoaktif atıkların, killer yardımıyla aktiviteden arındırılması incelenmiştir. Aktivite tutucu materyal olarak kullanılan kil örnekleri Türkiye'nin çeşitli yörelerindeki kil yataklarından sağlanmıştır. Kolon giriş ve çıkış derişimleri, ɤ- spektrometresi kullanılarak radyometrik yöntemle saptanmıştır. Bu araştırma sonuçlarına göre ,“smektit”türündeki Türkiye killeri radyosezyum içeren radyoaktif atıkların arıtılması için elverişlidir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the use of nuclear energy and radiosotopes has necessitated the devolopment of effective and economic methods for the decontamination of radioactive wastes. In this work, the decontamination of low-level radioactive wastes containing 137Cs radioisotope was investigated by using clay minerals. The clay samples used as activity sorber materials have been obtained from the clay deposits in the varioes regions of Turkey. The columns input and output concentrations were determined with radiometric methods by using a ɤ-spectrometer. According to the results of this investigation,“smectite”type Turkey clays are found to be suitable for the decontamination of radioactive wastes containing radioactive caesium.