Ekstremitede venöz kanın boşaltılarak ve boşaltılmadan yapılan turnike uygulamasının iskemi / reperfüzyon hasarı ile ilgili etkilerinin karşılaştırılması
Does the method of expression of venous blood affect ischaemia/reperfusiondamage in tourniquet use
- Tez No: 535875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN İLTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, turnike uygulamasının iskemi ve reperfüzyon hasarına olan etkisini 2 farklı modeli kullanarak (Grup 1: kanı steril bir elastik bandaj ile boşaltılan grup ,Grup 2: ekstremitenin yükseltilerek beklenmesi sonrası turnike kullanılan grup) karşılaştırmaktır. Karşılaştırma sırasında iskemi / reperfüzyon parametreleri ve kan pH'ının analizinden faydanalınmıştır. On altı Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Kas örnekleri, triceps surae'den; faz A (baseline: turnike uygulamasından hemen önce), faz B (iskemi: turnike uygulandıktan 3 saat sonra, faz C (turnike indirildikten 2 saat sonra) olacak şekilde alındı. Nitrit, nitrat, azaltılmış glutatyon, miyeloperoksidaz, Malondyaldehit örneklerde ölçüldü. Ayrıca her fazda kan pH'ı ölçüldü. Grup 2'de , Grup 1'e kıyasla nitrit (p = 0,007) ve nitrat (p = 0,01) seviyeleri A fazından B fazına geçerken anlamlı derecede düşüktü. Fazlar boyunca pH düşüşü, Grup 1'de (p = 0.006) ve Grup 2'de anlamlı değildi (p = 0.052). Düşük seviyelerde NO metabolitleri (nitrat ve nitrit), ekstremitenin yükseltilerek venöz kanın tam olarak boşaltılmamasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca, bu teknikle şiddetli asidozun ortaya çıkması elastik bandaj kullanılan gruba göre daha az olasıdır. Bu bulgular 2 saatten daha uzun sürebilecek vakalarda hangi tekniğin daha uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the ischaemia and reperfusion phases of two tourniquet application models (Group 1: expressing the blood by a sterile rubber bandage and Group 2: elevation of the limb for several minutes) using an analysis of ischaemia/reperfusion parameters and blood pH. Sixteen New Zealand rabbits were used. Muscle samples were extracted from the triceps surae; at phase A (baseline: just before tourniquet application), phase B (ischaemia: 3 h after tourniquet inflation) and phase C (2 h after tourniquet deflation). Nitrite, nitrate, reduced glutathione, myeloperoxidase, malondyaldehyde were measured in the samples. Blood pH was also measured at each phase. Group 2 had significantly decreased nitrite (p = 0.007) and nitrate (p = 0.01) levels compared to Group 1 while passing from phase A to phase B. The pH decrease through the phases was significant within Group 1 (p = 0.006) and was not significant within Group 2 (p = 0.052). Lower levels of NO metabolites nitrate and nitrite, result from tourniquet use with incomplete venous blood expression by elevation. Also, with this technique severe acidosis is less likely to occur than when a tourniquet is used with expression of the venous blood by rubber bandage. These findings may help in the decision of which tourniquet technique is to be used for potentially long operations which may exceed 2 h.