Metal sektöründe faaliyet gösteren bir fabrikada iş kazalarının taşeron çalışma modeli ile ilişkisi
Relation between occupational accidents taken place in a factory in the business of metal sector and sub-contracted working model
  1. Tez No: 535881
  2. Yazar: SAFFET TATMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İş kazalarının taşeron çalışma sistemi ile ilgisinin araştırıldığı bu çalışmada 2015 ve 2016 yıllarında, taşeron çalışma sisteminin aktif olarak kullanıldığı ve üretimin yüksek oranda bu şekilde yapıldığı bir işletmenin iş kazaları incelenmiştir. İşletmenin İSG biriminin tuttuğu kayıtlar ve iş kazalarının raporları incelenmiştir. Sonuçlar SPSS sistemi ile analiz edilmiştir. Toplam 161 kazanın incelendiği çalışmada 90 kazanın ana firmada, 71 kazanın ise taşeron firmalarda olduğu saptanmıştır. Lojistik regresyon analizinde taşeron çalışanların 'kesim' alanında ana firma çalışanlarına göre anlamlı olarak daha fazla iş kazası geçirdiklerini belirlenmiştir. Taşeron çalışma sisteminde İSG mevzuatının uygulanması ve iş kazalarının kayıt edilmesinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Üst işveren - alt işveren ilişkisi içerisinde taşeron çalışanların sosyal ve maddi hakları görmezden gelinebilmektedir. Toplumda iş güvenliği ve çalışan sağlığı kültürünün oluşması ve iş kazalarının azaltılması için taşeron firmalar da dâhil olmak üzere, çalışan temelinde eğitimler verilmeli, gerekli önlemler alınmalıdır. Anahtar Kelimeler : İş Kazaları, Taşeron Çalışma, İş Sağlığı
Özet (Çeviri)
In this research; the relevancy between sub-contracted working system and occupational-work accidents is studied, in the years of 2015 and 2016 occupational-work accidents which have taken place in businesses using sub-contracted working system actively and the production is done through that of is studied. Records kept by business' OHS department and occupational-work accident reports is studied upon. The results are analyzed by means of the SPSS software. The study in which 161 accidents were viewed; it has been identified that while 90 of those had happened in the parent company, 71 accidents had happened in the sub-contractor business. On the logistics regression analysis, sub-contracting workers experienced significantly more occupational-work accidents than those who work in the parent company's“cutting”area did. There are some issues about the practice of the OHS Legislation and enregistering of the work accidents. Within the contractor and sub-contractor relations, social and intangible rights of the sub-contractor workers can be overlooked and ignored. Necessary measures should be taken, trainings should be practiced -including the sub-contractors- as to establish an occupational health and worker's health culture in the society with reducing occupational-work accidents. Anahtar Kelimeler : İş Kazaları, Taşeron Çalışma, İş Sağlığı